Öğretmenlere 66 Bin TL Promosyon İddiası! Tüm MEB Personeline!

Promosyon ödemeleri, bankalar tarafından kamu kurumlarına ve özel sektör işletmelerinde çalışanlara, aldıkları maaş karşılığında sunuluyor. Öğretmenler için düşük kalan promosyon ödemeleri konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor.

Promosyon ve Öğretmenlik

Promosyon ödemeleri, öğretmenler ve diğer kamu personelinin maaşları, ikramiyeleri, ek dersleri ve benzeri ödemeleri alabilmeleri için bankalarla yapılan genellikle 3 yıllık anlaşmaların bir sonucu olarak gerçekleşiyor. Geçtiğimiz yıl, enflasyonun yükselmesiyle birlikte promosyon ödemelerinde büyük artışlar görüldü. Örneğin, Ocak 2022'de öğretmen maaşının 1/4'ü olan 8.668 TL'ye karşılık, bazı illerde 23 bin TL'ye kadar promosyon ödemeleri yapıldı. Bu, öğretmen maaşının yaklaşık üç katına denk geliyordu. Ancak, 2023 yılı başından itibaren, artan enflasyon ve maaşlara rağmen, bankalar ödemeleri maaşın altında yapmaya başladılar.

Bankalar Arasında İşbirliği

2023 yılının başlarında, öğretmenlere 2-3 maaşın altında promosyon ödemesi yapılmasına izin verilmemesine rağmen, bazı bankalar Milli Eğitim Müdürlüklerinin düzenlediği ihalelerde minimum teklifler sunarak işbirliği yaptılar. Bu durum hem öğretmenleri hem de Milli Eğitim Müdürlüklerini zor durumda bıraktı. Örneğin, Ağustos ayında Elazığ'da öğretmenlere 12 bin TL promosyon teklifi sunuldu.

Bakanın Kararlılığı

İddialara göre Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bu sorunu çözmeye kararlı. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin yanı sıra MEB personelinin de 3 maaşın altında promosyon ödemesi almasını istemiyor. Şartlar uygun hale gelirse, mevcut en düşük öğretmen maaşı olan 22 bin TL üzerinden 3 aylık maaş hesaplanarak 66 bin TL promosyon ödemesi yapılacak. Ancak, bu konuda farklı görüşler de bulunuyor. Bankalar, sendikalar ve kurumlar bu yüksek promosyon ödemelerine karşı çıksa da, özellikle doğu illerinde sık sık atamaların yapılması nedeniyle yüksek miktarlardaki promosyon ödemelerine karşı çıkıyorlar. (kaynak: ogretmenlericin.com)

WHATSAPP KANAL ve GRUPLARIMIZA DAVETLİSİNİZ!

ÖğretmenX Haber Öğretmen Grubu (Türkiyenin en büyük öğretmen whatsapp grupları) https://chat.whatsapp.com/HzsyRWyhAICFVYRtIbF2m8
* Whatsapp gruplarda ad, soyad, tel bilgilerinizin diğer kişilerin görmemesi için düzenleyebilirsiniz.

ÖğretmenX Haber Paylaşım Kanalı (Türkiyenin en büyük öğretmen whatsapp kanalı) 
https://whatsapp.com/channel/0029Va5SUWqElah0SpnlNU1z 
* Whatsapp kanalda ad, soyad, tel diğer bilgilerinizi diğer kişiler kesinlikle  göremez. Kullanmak için whatsapp güncellemeniz gerekir.

Akaryakıta İndirim Geliyor! Akaryakıta İndirim Geliyor!

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi
Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik
Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Halka arz haber, bilgi paylaşım grubumuza katılabilirsiniz   https://t.me/+P44GkHZT5rNhODhk

Editör: Admin0 Admin0