Öğretmenlerin 2022 yılı Haziran ayı mesleki çalışmaları 20-24 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Peki ek ders ücreti ödemeleri nasıl olacak? İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından öğretmenlerin dönem sonu mesleki çalışmalarına ilişkin şu açıklama yapıldı:

"Mesleki çalışma dönemlerinde, ikinci dönem ve ara dönemde olduğu gibi okul kapandıktan sonra 20-24 Haziran tarihleri arasındaki mesleki çalışma döneminde, yani seminerler haftasında öğretmenlerimize izin veriyoruz, okula gelmeyecekler. Öğretmen Bilişim Ağı ile uzaktan eğitim yoluyla mesleki gelişimlerini tamamlayacaklar. Birinci müjdemiz, bu. İkincisi, 27-30 Haziran tarihleri arasında da Bakanlık tarafından idari izinli sayılacaklar. 1 Temmuz'a kadar öğretmenlerimiz kendi girişimlerini kendileri planlayacaklar."

Bu ifadelere göre 20-24 Haziran tarihleri arasında Öğretmen Bilişim Ağı üzerinden mesleki çalışmalar yapılacak. Öğretmenlere mesleki çalışma döneminde günde 3 saat, toplamda ise 15 saat ek ders ücreti ödemesi yapılacak.

Yönetmeliğe göre öğretmenlerin mesleki çalışmaları yılda 4 haftayı geçemiyor. Eylül, Kasım, Nisan ve Haziran aylarında 1 haftalık mesleki çalışmalar yapılıyor. Bu sebeple öğretmenler 27-30 Haziran tarihlerinde idari izinli sayılacaklar fakat ek ders ücreti alamayacaklar.

Bu süreçte okul yöneticileri ise yönetim görevine bağlı olan normal ek ders ücretlerini almaya devam edecekler.

kaynak: ogretmenmeb.com

Editör: Admin0 Admin0