Milli Eğitim Bakanlığı tüm sınıflar için düğmeye bastı!

Siber zorbalığın son zamanlarda artmasından dolayı Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık öğrencilerin uğradığı siber zorbalığın önüne geçebilmek için kapsamlı bir müfredat hazırladı. Öğrencilere zorbalıkla başa çıkabilmesi için eğitimler verilecek.
Birinin, bir başka kişiyi kasıtlı ve düzenli şekilde rahatsız etmesi, incitmesi ya da korkutması olarak tanımlanan zorbalık, bugün özellikle sosyal medya mecralarında yoğunlukla yaşanıyor.

Dijital platformlar aracılığıyla huzursuzluk verme eylemi taşıyan siber zorbalık, özellikle gençler arasında daha sık gözlemleniyor. Türkiyede yapılan araştırmalar ortaokul öğrencilerinin yüzde 24ünün, lise öğrencilerinin ise yüzde 42sinin siber zorbalığa mağdur kaldıklarını gösteriyor.

MEB, yeni müfredat çalışmaları devam ederken her kademede öğrencilerin yaş gruplarına uygun biçimde, okullarda siber zorbalığın önüne geçebilmek için kapsamlı program hazırladı.

Buna göre öğrencilerin siber zorbalıkla başa çıkabilmesi adına çeşitli eğitimler verilecek.
PAYLAŞIM KONUSUNDA UYARILACAKLAR
Öğrencilerin ne yayınlayacaklarını iyice düşünmesi, özel e-postalarda bile samimi fotoğrafları veya ayrıntıları paylaşmanın, sonrasında problemlere sebebiyet verebileceği hatırlatılacak.

Siber zorbalığa uğrayan öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerektiği anlatılacak. Örneğin profilin gizlilik ve güvenlik ayarlarının nasıl yapılacağı, parolanın güvenli hale getirilmesi ve sık sık değiştirilmesi öğretilecek.
ŞİKAYET SİTELERİ HAZIRLANDI
Öğrenciler, zorbalık yaşadıkları insanları engellemeleri konusunda uyarılacak. İnternette taciz edildiğini hisseden çocuğun, durumu hemen güvendiği yetişkine söylemesi, karşı tarafa cevap yazmanın işleri daha da kötüleştireceği belirtilecek.
Siber zorbalıkla karşı karşıya kalan öğrenci, ihbarweb.org.tr, guvenlicocuk.org.tr, guvenlinet.org, guvenliweb.org.tr, gim.gov.tr adreslerine başvurabilecek. İlk kez internette tanışılan insanla yüz yüze görüşülmemesi de öneriler arasında bulunacak. sabah com tr

ÖğretmenX Haber Öğretmen Grubu (Türkiyenin en büyük öğretmen whatsapp grupları) https://chat.whatsapp.com/HzsyRWyhAICFVYRtIbF2m8

Editör: Admin0 Admin0