Mahmut Özer'in Yerine Yeni Milli Eğitim Bakanı Kim Olacak

Mahmut Özer sonrası yeni Milli Eğitim Bakanı kim olur bu konuda uzun zamandır bir çok isim kamuoyunda zikrediliyor bu isimlerin başında Nazif Yılmaz ,Erhan Afyoncu gibi teknokrat isimler bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığına bu sefer teknokrat bir ismin geçmeyeceği Ak Partide 3 dönem kuralına takılan siyasi ağırlık isimlerin ön plana çıkmaya başladı 27. dönem Ankara Milletvekili Emrullah İşle ve Mehmet Naci Bostancı isimleri ön plana çıkmaya başladı.

Bu ismi gündemde olan isimler dışında şu an Milli Eğitim Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Osman Sezginde bakanlık koltuğuna oturmak için gerekli kulis çalışmalarını yaptığı iddia ediliyor.

-------

Seçimin ardından gözler yeni kabineye çevrildi. Mevcut kabineden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy dışındaki tüm isimlerin milletvekili seçilmesi nedeniyle, Erdoğan’ın tamamen yeni yüzlerle yola devam etmesi bekleniyor.

SÜLEYMAN SOYLUNUN YERİNE KİM GELECEK?

Anayasaya göre, milletvekilleri bakan olamıyor, kabineye atanacak isimler parlamento dışından seçiliyor. İstanbuldan milletvekili seçilen Süleyman Soylu yerine İçişleri Bakanlığı koltuğu için kulislerde farklı isimler konuşuluyor. AK Parti’de, Soylu’nun vekillikten istifa ederek bakanlık koltuğuna oturması ihtimali hâlâ bütünüyle dışlanmıyor.

Ancak Erdoğan’ın tercihini Soylu’dan yana kullanmaması durumunda en çok güvendiği isimlerden, 2014’ten bu yana Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevini yürüten Seyfullah Hacımüftüoğlu’ndan yana kullanabileceği de konuşuluyor.

Daha önce Erdoğanın memleketi Rizede valilik yapan Hacımüftüoğlu, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevinin ardından MGK Genel Sekreterliği’ne atanmıştı. İçişleri Bakanlığı için konuşulan bir diğer isim de eski İçişleri Bakanı Efkan Ala.

EKONOMİNİN KOLTUĞUNDA OLAN İSİM...

Kampanya döneminde Erdoğan ile görüşen, AK Parti’nin bazı mitinglerine de katılan Şimşek’in, kararlarıyla ilgili rahat çalışacağı yönünde garantiler verilmesi halinde bakan olabileceği belirtiliyor.

SAĞLIKTAKİ DURUM

Milletvekili olmayan Sağlık Bakanı Koca’nın, bakan olarak da görev yapmayacağı konuşuluyor. Erdoğan’ın, Ankara Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan, eski Sağlık Komisyonu Başkanı ve eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar’ı tercih edebileceği iddia edildi.

AKARIN YERİNE KİM GELECEK?

Genelkurmay Başkanlığı’ndan sonra bu göreve getirilen Hulusi Akar, milletvekili seçildi. Erdoğan’ın, vekillikten istifasını isteyerek yeniden bakan olarak Akar’ı görevlendirmemesi halinde, mevcut Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’i bu görev için tercih edebileceği kulislerde öne sürülen iddialar arasında.

kaynak: ajanskamu.net

Editör: Admin0 Admin0