Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN'dan Öğretmen Kariyer Basamaklarına İlişkin Açıklama

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN'dan Öğretmen Kariyer Basamakları Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlikle ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

📌Türkiyenin En Büyük UZMAN ÖĞRETMEN ve BAŞÖĞRETMEN soru/cevap/yorum/paylaşım grubuna katılın!

Kabine toplanıyor: Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Kabine toplanıyor: Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?

1-Öğretmenlik kariyer basamakları düzenlemesinin hayata geçirilmesini ve öğretmenlerin mesleki gelişimine verilen önemi son derece yerinde buluyoruz; ancak kanunla getirilen bir hakkın elde edilmesinin zora koşulmasına bir anlam veremiyoruz.

2-Uzman/baş öğretmenlik için aranan mesleki gelişim çalışmaları, bir taraftan okul-kurum yöneticileri ile bazı branşlar açısından erişilebilir değil, diğer taraftan geçmişteki çalışmaların belgelendirilmesi çeşitli sebeplerle mümkün gözükmemektedir.

3-Bu iki eksiklik, öğretmenlerimiz ve eğitim yönetimi üzerinde büyük bir yük ve stres oluşturuyor, hakkın özüne dokunuyor, tozlu arşiv raflarında zaman ve emek israfına neden oluyor, öğretmenlerimiz belge toplamak peşinde koşturuluyor.

4-Uygulanmasında zorluklar görülen ve mağduriyetler oluşturma potansiyeli yüksek bu soruna bir çözüm bulunmalı, öğretmen, mesleki çalışma ispatı için evrak prosedürüne boğulmamalı,uzman/baş öğretmenlik kariyer hedefi arşiv raflarında sonlandırılmamalıdır.

1-Milli Eğitim Bakanı Sn.Mahmut Özer ile öğretmenlik kariyer basamakları uygulama süreci,öğretmen atama-yer değiştirmede yaşanan ve mağduriyetlere sebep olan uygulama kusurlarının ortadan kaldırılması için sendika olarak eğitim çalışmalarının talep ve beklentilerini paylaştık.

2-Kariyer basamakları için öngörülen Mesleki gelişim şartlarının belgelendirilmesi sürecinin öğretmenlerimiz ve yöneticiler üzerinde büyük bir yük/stres oluşturduğunu, sürecin iyileştirilmesi için bakanlığın inisiyatif kullanarak kolaylaştırıcı adımlar atmasını talep ettik.

3-Yaz dönemi başlayacak il içi, il dışı ve mazeret atama sürecinde öğretmenlerimizin taleplerinin karşılanabilmesi için normların güncel tutulmasını, il/ilçe emri uygulamasının yeniden değerlendirilmesini, sıra atamalarının tekrar hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ettik.

4-Sahadan aktardığımız talep ve beklentilere yönelik önceden de gösterilen çözüm odaklı yaklaşımın devamını önemsiyor, olumlu adımlar atılacağına ilişkin kanaatimizi paylaşıyor, haklı beklentilere yönelik Bakanlığın ivedi adımlarını bekliyoruz.

📌Türkiyenin En Büyük UZMAN ÖĞRETMEN ve BAŞÖĞRETMEN soru/cevap/yorum/paylaşım grubuna katılın!