Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN'dan Öğretmen Kariyer Basamakları Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlikle ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

📌Türkiyenin En Büyük UZMAN ÖĞRETMEN ve BAŞÖĞRETMEN soru/cevap/yorum/paylaşım grubuna katılın!

1-Öğretmenlik kariyer basamakları düzenlemesinin hayata geçirilmesini ve öğretmenlerin mesleki gelişimine verilen önemi son derece yerinde buluyoruz; ancak kanunla getirilen bir hakkın elde edilmesinin zora koşulmasına bir anlam veremiyoruz.

2-Uzman/baş öğretmenlik için aranan mesleki gelişim çalışmaları, bir taraftan okul-kurum yöneticileri ile bazı branşlar açısından erişilebilir değil, diğer taraftan geçmişteki çalışmaların belgelendirilmesi çeşitli sebeplerle mümkün gözükmemektedir.

3-Bu iki eksiklik, öğretmenlerimiz ve eğitim yönetimi üzerinde büyük bir yük ve stres oluşturuyor, hakkın özüne dokunuyor, tozlu arşiv raflarında zaman ve emek israfına neden oluyor, öğretmenlerimiz belge toplamak peşinde koşturuluyor.

4-Uygulanmasında zorluklar görülen ve mağduriyetler oluşturma potansiyeli yüksek bu soruna bir çözüm bulunmalı, öğretmen, mesleki çalışma ispatı için evrak prosedürüne boğulmamalı,uzman/baş öğretmenlik kariyer hedefi arşiv raflarında sonlandırılmamalıdır.

1-Milli Eğitim Bakanı Sn.Mahmut Özer ile öğretmenlik kariyer basamakları uygulama süreci,öğretmen atama-yer değiştirmede yaşanan ve mağduriyetlere sebep olan uygulama kusurlarının ortadan kaldırılması için sendika olarak eğitim çalışmalarının talep ve beklentilerini paylaştık.

2-Kariyer basamakları için öngörülen Mesleki gelişim şartlarının belgelendirilmesi sürecinin öğretmenlerimiz ve yöneticiler üzerinde büyük bir yük/stres oluşturduğunu, sürecin iyileştirilmesi için bakanlığın inisiyatif kullanarak kolaylaştırıcı adımlar atmasını talep ettik.

3-Yaz dönemi başlayacak il içi, il dışı ve mazeret atama sürecinde öğretmenlerimizin taleplerinin karşılanabilmesi için normların güncel tutulmasını, il/ilçe emri uygulamasının yeniden değerlendirilmesini, sıra atamalarının tekrar hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ettik.

4-Sahadan aktardığımız talep ve beklentilere yönelik önceden de gösterilen çözüm odaklı yaklaşımın devamını önemsiyor, olumlu adımlar atılacağına ilişkin kanaatimizi paylaşıyor, haklı beklentilere yönelik Bakanlığın ivedi adımlarını bekliyoruz.

📌Türkiyenin En Büyük UZMAN ÖĞRETMEN ve BAŞÖĞRETMEN soru/cevap/yorum/paylaşım grubuna katılın!

Editör: Admin Admin