Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'ın kira artışlarına yönelik yazılı soru önergesini yanıtladı.

2018'in Kasım ayında 475,07 olan "gerçek kira" endeksinin 2023'ün Kasım ayında 1888,02 değerine ulaştığını belirten Şimşek, 2018-2023 dönemindeki artış oranının yüzde 297,42 olduğunu aktardı.

Şimşek, 2023'ün Eylül ayında yüzde 9,52 olan aylık kira artış oranının Ekim ayında yüzde 7,91'e, Kasım ayında yüzde 5,97'ye ve Aralık ayında yüzde 4,48'e gerilediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır."

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlk kez ev sahibi olacaklara müjde: Düşük taksitle 500 bin konut geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yaptığı açıklama ile Türkiye genelinde ilk evini alacaklar ve ev sahibi olmayan vatandaşlar için büyük bir müjde geldi. TOKİ'nin öncülüğünde başlatılacak olan yeni sosyal konut projesi kapsamında, 81 ilde toplam 500 bin konut uygun fiyatlarla vatandaşlara sunulacak.

Bakan Şimşek, verilen bir soru önergesine yanıt olarak, son dönemde kira artış oranlarının yüksekliğine dikkat çekti ve bu durum karşısında alınacak önlemlerden bahsetti. Kira artışlarına karşı vatandaşları ev sahibi yapmayı amaçlayan sosyal konut projelerinin hayata geçirileceğini belirten Bakan, bu projelerle yüz binlerce kişinin yararlanacağını ifade etti.

Başvuru Şartları ve Süreci

Bu projeden faydalanmak isteyen vatandaşlar için belirlenen başvuru şartları arasında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, proje il sınırları içinde belirli bir süre ikamet etmiş olmak veya o ilin nüfusuna kayıtlı olmak gibi kriterler yer almakta. Ayrıca, başvuru sahipleri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklar adına Türkiye sınırları içinde herhangi bir bağımsız konut bulunmamalı. 18 yaşını doldurmuş her vatandaş bu projeye başvuru hakkına sahip olacak.

500 Bin Sosyal Konut Hedefi

Bakan Şimşek'in duyurduğu planda, 500 bin sosyal konutun 2024 yıl sonuna kadar 81 ilde inşa edilmesi planlanıyor. Proje, özellikle dar gelirliler ve evi olmayan vatandaşlar için büyük bir umut kaynağı olacak. 2+1 konutlar için 6 bin TL, 3+1 konutlar için ise 7 bin TL taksit seçenekleri sunulması bekleniyor.

Editör: Admin0 Admin0