Milyonlarca öğrenci dün son ders zilinin çalması ile birlikte ara tatile girdi. Ara tatil bu yıl oldukça uzun sürecek. Çünkü Bayram tatili ve 23 Nisan tatili de ara tatile eklendi. Öğrenciler tam 9 gün boyunca tatilde olacak. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı tatil boyunca velilere düşen görevleri tek tek açıkladı. Uzmanlardan da veliler için uyarı geldi. Peki ara tatilde öğrenciler ne yapmalı? Ara tatil boyunca uyku süresi nasıl olmalı?

MEB'den öğrencileri sevindiren haber geçtiğimiz günlerde gelmişti. Bu yıl ara tatil Bayram tatili ve 23 Nisan tatili ile birleşti. Yani milyonlarca öğrenci Toplam 9 günlük ara tatile çıktı. Dün son ders zilini çalması ile birlikte öğrenciler de çantalarını alarak tatil keyfini çıkarmak üzere evlerine gitti. Ancak 19 milyon öğrenci için uzmanlardan velilere uyarı geldi. Uzmanlar, tatili vereyim Siz değerlendirmenin öğrencileri çok yoracağını ve motivasyon kaybına sebep olacağını belirterek yemek ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

UZMANLARDAN VELİLERE TATİL UYARISI

19 milyon öğrenci dün son ders zilini çalmasıyla birlikte 2. dönem ara tatiline girdi. Milyonlarca öğrenci için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ara tatile ek olarak Bayram tatili Verem 23 Nisan tatili mi ücretsiz de geldi. Bu yıl 23 Nisan tatili Bayram tatili ve ara tatil birleştirildi. Yani öğrencilerin 5 gün olması gereken ara tatili 9 güne yükseldi. 17 Nisan tarihinden başlayacak olan ara tatil 24 Nisan gününe kadar devam edecek. 24 Nisan Pazartesi günü itibarıyla öğrenciler yeniden Okul sıralarına geri dönecek.

ÖĞRENCİLERİN UYKU VE BESLENME DÜZENİNE DİKKAT

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen tatil müjdesi sonrası uzmanlardan da velilere önemli uyarı geldi. Ara tatilin verimli ve güzel değerlendirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, özellikle öğrencilerin kendilerine program hazırlamaları gerektiğine dikkat çekti. Ramazan Bayramı tatili 23 Nisan tatili ve ara tatilin birleşmesi ile beraber 9 gün gibi uzun bir sürelik tatilin ortaya çıktığına da vurgu yapan Uzmanlar, bu tatili verimli geçirmek için mutlaka beslenme ve uyku düzeninin önceden ayarlanması gerektiğine dikkat çekti.

Planlanmayan bir tatilin verimsiz olacağına ve bunun da öğrencileri dinlendirmekten çok yoracağına dikkat çeken uzmanlar, Velilerin çocukların dinlenebilmesi için gereken önlemleri alması gerektiğini vurguladı. yeterince dinlenmeyen öğrencilerin okula dönüşlerinde motivasyon kaybı yaşayabileceğinin de altını çizen uzmanlar, bu konuda velileri önlem almaya davet etti.

Kaynak:tum-haberler.com

Editör: Admin Admin