Milli Eğitim Bakanlığı'ndan  Ortak Sınavlar Yolda!

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 eğitim öğretim yılı için okullarda ilk defa düzenlenecek olan ortak sınavlarla ilgili detayları kamuoyuyla paylaştı. Ortak sınavlar, öğrencilerin akademik performansını değerlendirmek amacıyla uygulanacak ve sınav takvimi ile değerlendirme kriterleri öğrencilere ve ailelerine duyuruldu. İşte Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı ortak sınav kararı hakkında detaylar:

Ortak Sınav Takvimi ve Süresi

Ortak sınavlar, eğitim öğretim yılının başlangıcından itibaren düzenlenecek ve her dönemde farklı tarihlerde yapılacak. İlk dönem için planlanan ortak sınavlar 30 Ekim - 10 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İkinci dönem ise 25 Aralık - 5 Ocak 2024 tarihleri arasında ortak sınavlara ayrılacak.

Ortak Sınavların Değerlendirilmesi

Öğrencilerin ortak sınavları, 100 puan üzerinden değerlendirilecek ve bu sonuçlar e-Okul VBS (Veli Bilgilendirme Sistemi) üzerinden erişilebilir olacak. Bu sayede öğrenci ve veliler, sınav sonuçlarına kolayca ulaşabilecekler. Değerlendirmede, dersler arasında adil bir denge sağlanacak ve her dersin ağırlığı eşit olacak.

Sıralama ve Karşılaştırma Yapılmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı, ortak sınavlar sonucunda öğrenci veya okul sıralaması yapılmasına izin verilmeyeceğini belirtti. Bu, öğrencilerin baskı altında hissetmeden sınavlara girebilmelerini sağlayacak. Aynı şekilde okul, sınıf ve şube karşılaştırmaları da yapılmayacak, böylece öğrencilerin kendi gelişimlerine odaklanmalarına destek olunacak.

Sınavların Üçüncü Seferi

Yeni uygulamaya göre, haftalık ders saat sayısı altı ve üzeri olan derslerde üçüncü bir sınav yapılma olasılığı bulunuyor. Üçüncü sınavın yapılmasına karar verme yetkisi ise sınıf gruplarına ait.

Öğretmenlerin Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği Kaç Lira Olacak? Öğretmenlerin Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği Kaç Lira Olacak?

kaynak:ogretmenlericin.com

WHATSAPP KANAL ve GRUPLARIMIZA DAVETLİSİNİZ!

ÖğretmenX Haber Öğretmen Grubu (Türkiyenin en büyük öğretmen whatsapp grupları) https://chat.whatsapp.com/HzsyRWyhAICFVYRtIbF2m8
* Whatsapp gruplarda ad, soyad, tel bilgilerinizin diğer kişilerin görmemesi için düzenleyebilirsiniz.

ÖğretmenX Haber Paylaşım Kanalı (Türkiyenin en büyük öğretmen whatsapp kanalı) 
https://whatsapp.com/channel/0029Va5SUWqElah0SpnlNU1z 
* Whatsapp kanalda ad, soyad, tel diğer bilgilerinizi diğer kişiler kesinlikle  göremez. Kullanmak için whatsapp güncellemeniz gerekir.

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi
Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik
Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Halka arz haber, bilgi paylaşım grubumuza katılabilirsiniz   https://t.me/+P44GkHZT5rNhODhk

Editör: Admin0 Admin0