Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK işbirliğiyle geliştirilen yerli ve milli elektronik posta sistemi ile 100 bin okul ve eğitim kurumuna anlık iletişim imkanı geliştirilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), TÜBİTAK ile birlikte yerli ve milli kaynaklarla geliştirilen yeni bir elektronik posta sistemi duyurdu. Bu sistem, farklı platformlardaki özellikleri tek bir çatı altında birleştirerek, en az 100 bin okul ve eğitim kurumunun anlık elektronik posta kullanımını sağlamayı hedefliyor.

Sistem, okulların ve Bakanlık kurumlarının ihtiyaçlarına cevap vermenin yanı sıra mobil kullanım özellikleriyle iş hayatında da avantajlar sunacak şekilde tasarlandı. 

5 Nisan'da erişime açılacak olan bu sistem, kullanıcılarına bağımsız hizmet sunmanın yanı sıra güvenli erişimi de iki faktörlü kimlik doğrulama ile sağlayacak. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri ile tam uyumlu olan sistem, kurumların isteklerine göre yeni yetenekler kazandırabilecek ve takvim kayıtlarını yönetme ile mail gruplarını kontrol etme desteği sağlayacak.

Sistem ayrıca, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen diğer TÜBİTAK ürünleriyle de entegre olacak, bunlar arasında Milli İşletim Sistemi (PARDUS), Milli Akıllı Kart (AKİS), Milli Donanım Güvenlik Modülü (DİRAK), Milli Sertifika Makamı, Zaman Damgası (MA3 SM) ve Milli Bulut Depolama Servisi (SAFİR DEPO) bulunmaktadır.

Öğretmen Gündemini Telegramdan Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ

Editör: Admin0 Admin0