MEB'den gönderilen resmi yazıya göre kantinlerde özel günler düzenlenecek.

Bakanlığımız resmi ve özel okul/kurumlarında; sağlıklı beslenme alışkanlığı, gıda güvenliği, gıda güvenirliği ve gıda kalitesi konularında farkındalığı artırmak, uluslararası standart ve şartlara uygunluğu sağlamak, güvenilir ve kaliteli gıdanın servis edildiği ortamları geliştirmek, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak amaç ile sürdürülen "Okulumda Sağlıklı Besleniyorum Programı", İlgi (a)'da kayıtlı Genelgede yer alan hususlara uygun olarak Genel Müdürlüğümüzce yürütülmektedir.

Okul kantinlerinde öğrencilerimizin sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmek, geleneksel tatlarla buluşturmak amacı ile çorba satışı yapılması hususunda, İlgi (b)'de kayıtlı yazıda Bakanlığımızın uygun görüşü ve değerlendirmesi talep edilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığının İlgi (c)'de kayıtlı yazısında, "Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik" kapsamında, kayıt belgesi alan gıda işletmelerinde haftanın bir gününde, "Çorba Günü" için üretilecek çorbanın, üretildiği yerde tüketime sunulması şartıyla çorba satışı yapılması uygun görülmektedir.

Bu itibarla, okul kantinlerinde yukarıda belirtilen şartları sağlamak koşulu ile çorba satışının yapılabilmesi, okul yönetimince belirlenen haftanın bir gününde "Çorba Günü", bir gününde de "Meyve Günü" etkinliği düzenlenmesi uygun mütalaa edilmektedir.

Planlanan etkinliklerin, öğrenci ve çalışanların katılımlarını ve katkılarını sağlamaya yönelik Bakanlığımızca tasarlanan afişler https://sagliklibesleniyorum.meb.gov.tr adresinde, "Hakkımızda" sekmesi, "Program Tanıtımı" Alt Başlığında paylaşılmaktadır.

Bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.

Öğretmenlere bayramda seminer ücreti ödenecek mi belli oldu Öğretmenlere bayramda seminer ücreti ödenecek mi belli oldu

Ömür Fatih KARAKULLUKÇU
Bakan a.
Destek Hizmetleri Genel Müdürü

kaynak: mebpersonel

Öğretmen Gündemini Telegramdan Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ 

Editör: Admin0 Admin0