Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda hazırlıkları devam eden Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yapılan o değişiklik öğretmenleri doğrudan etkileyecek. MEB'in %50 oranında artırımlı olarak verilmesini teklif ettiği işte o konu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu Anayasa mahkemesine sunulduğunda iptal edildi. Yeni kanun hazırlıkları başladı. Süreç hala devam ederken kamuda yaşanan öğretmenlere yönelik şiddet olayları yeni yasal düzenlemeleri de beraberinde getirdi.

MEB'den Öğretmenlere Güzel Haber! MEB'den Öğretmenlere Güzel Haber!

Konuyla ilgili Bakan Tekin, hazırlıkları devam eden Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik fiili olarak uygulanan şiddete yönelik bazı hükümlere yer verildiği ifade edildi.

Yeni Yönetmelik ile Birlikte Ne Değişecek?

Hazırlanan yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisine bir madde daha eklendi. Öğretmene şiddet içeren fiillere yönelik karşılık ceza kanunlarında öngörülen cezanın %50 oranında artırımlı olarak verilmesine karar verildi. Bu tarz fiiller işleyenlerin hapis cezasının ertelenmesinin engellenmesi talep edildi. Bu fiiller işlendiğinde doğrudan tutuklanma sebebi sayılacak ve bu kişilerin tutuksuz yargılanmasının yolu mahkemede kapatılacak.

Yalnızca ataması yapılan kadrolu öğretmenler değil özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen ve diğer eğitim çalışanları da bu yasadan faydalanacak. Kendilerine karşı işlenen suçlar yönü ile kamu görevlisi sayılacak. Hazırlanan yeni meslek kanununun önümüzdeki günlerde meclise sunulması bekleniyor.(mebhocam com tr)
Öğretmenlerin yer değiştirme (tayin) Telegram kanalına katılmak için TIKLAYINIZ

Editör: Admin0 Admin0