Milli Eğitim Bakanlığında pandemi sonrası başlayan her öğrencinin kendi okulunda sınava girme uygulaması sona eriyor.

Öğrenciler artık kendi okullarında değil belirlenen okullarda sınava girecek.
2 Haziran 2024'te yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavı için geri sayım başladı. MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül, AA muhabirinin sorularını yanıtlayarak sınavla ilgili önemli bilgiler verdi.

Sınav Zorunlu mu?

Hayır, LGS merkezi sınavı isteğe bağlıdır. Sınavsız öğrenci alan okulları tercih edecek öğrencilerin sınava girmesine gerek yoktur. Bu yıl ilk defa başvurular elektronik ortamda (https://eokul.meb.gov.tr/) 18-29 Mart tarihleri arasında alınacak. Başvuru ücreti yoktur.

Sınav Nerede Yapılacak?

MEB Açık Öğretim Lisesi(AÖL)'de Yeni Dönem: Sınavlar Değişiyor!

Pandemi öncesinde öğrenciler kendi okullarında sınava giriyordu. Bu yıl her ilçe bir sınav merkezi olacak şekilde planlama yapıldı. Öğrencinin sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgisi 24 Mayıs'ta e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'nden ilan edilecek.

Sınava Girecekler Neler Yanında Bulundurmalı?

Fotoğraflı ve onaylı sınav giriş belgesi Geçerli kimlik belgesi Sınav Soruları Hakkında Soruların ana kaynağı ders kitapları. Farklı bilişsel düzeylerdeki becerileri ölçecek nitelikte sorular yer alacak. MEB'in yayımladığı örnek sorular sınav sorularına yönelik ipuçları barındırıyor.

Sınavda Değişiklik Var mı?

Hayır, sınavda içerik, sınav süreleri ve soruların dağılımında bir değişiklik yok. Geçen yıl deprem nedeniyle sadece birinci dönem konularından soru sorulmuştu. Bu yıl 8'inci sınıf müfredatının tamamı sınav kapsamında olacak.

Editör: Admin0 Admin0