Ülke genelinde 2 Haziran 2024 (Bugün) tarihinde gerçekleşecek olan 8. Sınıf öğrencilerini yakından ilgilendiren LGS sınavı için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin sınav puanı ile alım yapan liselere giriş yapabilmek için uzun süredir çalışmalarını sürdürdükleri o sınav için geri sayım tamamlandı. Öğrenciler girmiş oldukları bu sınavdan kaç puan elde edeceklerini hesaplamak istiyor. Peki, bu hesaplama nasıl yapılır? Hesaplama kriterleri nelerdir? İşte merak edilen tüm detaylar

2024 yılı LGS puan hesaplaması nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sene 8. Sınıf öğrencilerinin sınav puanı ile kayıt olabilecekleri liseleri belirlemek adına düzenlenen LGS sınavı için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Öğrenciler Liselere Geçiş Sistemi kapsamında gerçekleştirilen sınav için puan hesaplamasının nasıl yapılacağını merak ediyor. Puan hesaplamasının nasıl yapılacağı ile ilişkili olarak hazırlana yöntem LGS adaylarına duyuruldu. İşte 8. Sınıf öğrencileri için hazırlanan 2024 LGS puan hesaplama detayları…

Öğretmenler Dikkat Listeler Açıklandı! Kontrol Ediniz. Öğretmenler Dikkat Listeler Açıklandı! Kontrol Ediniz.

2024 LGS puan hesaplama duyurusu

1-Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

2- Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili testte ait doğru cevap sayısında yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

3- Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısını bölümü ile elde edilir.

4- Her bir alt testi standart sapması, ilgili alt test ettim ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

5- Öğrencilerin her bir alt testine ait puanı o testte ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye standart sapmasını ona getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

6- Her alt test için hesaplanan standart puanlar belirten katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur. (mebhocam com tr)

MEB SONUÇLARI 28 HAZİRAN’DA AÇIKLAYACAK

Milli Eğitim Bakanlığı 2 Haziran’da düzenlenen merkezi sınavın tamamlanmasının ardından değerlendirme işlemlerine başlayacak. Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen LGS sınav sonuçları 28 Haziran’da erişime açılacak.

Adaylar sınav sonuçlarını meb.gov.tr adresinden görüntüleyebilecek. Sınav sonuçları basılı veya mail yoluyla adaylara bildirilmeyecek.

Öğrenciler sınav sonuçları ekranında ilgili derslerden doğru-yanlış cevap sayılarını ve toplam puanlarını görüntüleyebilecek.

LGS SINAVINDA HANGİ TESTTEN KAÇ SORU SORULACAK?

SÖZEL OTURUM

Türkçe 20
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10
Yabancı Dil 10

SAYISAL OTURUM
Matematik 20
Fen Bilimleri 20

DERSLERİN AĞIRLIK KATSAYILARI
LGS merkezi sınavında ağırlıklı standart puanlar hesaplanırken ağırlık katsayıları dikkate alınıyor. Kılavuzda yer alan ağırlık katsayıları aşağıda verilmiştir.

Türkçe 4
Matematik 4
Fen Bilimleri 4
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1
Yabancı Dil 1

Sözel Bölüm Kitapçığı için tıklayınız.

Sayısal Bölüm Kitapçığı için tıklayınız.

Editör: Admin0 Admin0