Kuruşu Kuruşuna Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Maaş Farkı

2023 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olacak uzman öğretmen ve başöğretmen maaş farkları ne kadar olacak? İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık 2 yıl önce uzman öğretmenler için bin lira, başöğretmenler için 2 bin lira ilave ödeme yapılacağını açıklamıştı. Süreçte maaş farklarıyla ilgili oldukça yoğun bir bilgi kirliliği vardı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçtiğimiz günlerde katıldığı CNN Türk'te yayınlanan bir programda uzman öğretmenlere yaklaşık 3 bin lira, başöğretmenlere ise yaklaşık 4500-5000 lira dolaylarında ilave ödeme yapılacağını açıkladı.

 Öğretmenler, uzman öğretmen olduklarında ve başöğretmen olduklarında ne kadar ilave ödeme alacak? Uzman ve başöğretmenlikten kaynaklı ödemeden vergi kesilecek mi? Bu ödemeler zamanla artış gösterecek mi? Bu unvanların emekliliğe katkısı olacak mı? gibi onlarca soruyu merak etmektedir.

📌Türkiyenin En Büyük UZMAN ÖĞRETMEN ve BAŞÖĞRETMEN paylaşım grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenlik
 14 Şubat 2022 Pazartesi Günü yayınlanan 31750 sayılı Resmi Gazete'de Öğretmenlik Meslek Kanunu(Kanun No: 7354) yürürlüğe girmiştir. Kanunun ilgili maddesi şöyledir:

 MADDE 8 – (1) 657 sayılı Kanunun 152 nci maddesinin “II – Tazminatlar” kısmının “B – Eğitim, Öğretim Tazminatı” bölümünde yer alan “% 40’ına” ibaresi “% 120’sine” şeklinde, “% 20’sine” ibaresi “% 60’ına” şeklinde değiştirilmiştir.

 *Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun 8. maddesi 1/15/2023 tarihinde yürürlüğe girecektir.

 Yapılan değişiklik ile uzman öğretmenlerin eğitim öğretim tazminat oranı %60'a, başöğretmenlerin eğitim öğretim tazminat oranı ise %120 oranına çıkarılmıştır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı bin ve 2 bin liralık ödeme o zamanın şartlarına göre geçerli olup, bu tutarlar şu anda artmıştır.

 Uzman öğretmenlere ve başöğretmenlere ödenecek unvan kaynaklı ilave ödeme 6. Dönem Toplu Sözleşme gereği 2023 yılının Ocak ayında yapılacak %8 ilave zam ile şöyle olacaktır:

 Uzman Öğretmenler: 2.038,07 TL

 Başöğretmenler: 4.121,14 TL

 Ocak ayına kadar enflasyon farkı oluşursa uzman öğretmenlere ve başöğretmenlere ödenen ilave tazminat miktarı da artacaktır. Ayrıca her altı aylık dönemde yapılan maaş zammı sonrası bu tutarlar güncellenecek olup öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen arasındaki maaş farkları yıllar geçtikçe açılacaktır.

 Burada dikkat edilmesi gereken bir husus da Öğretmenlik Meslek Kanunuyla yapılan ek gösterge değişikliğidir. Bilindiği üzere öğretmenlerin derecelerine göre ek gösterge tutarları da değiştirilmiştir. Bu gösterge tutarlarından doğan değişiklik ve uzman öğretmenlere ve başöğretmenlere verilecek ilave 1 dereceden kaynaklı artışın ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir.

KPSS Ön Lisans Oturumunda Görevli Öğretmenler Belli Oldu! Güncel Salon Başkanı ve Gözetmen Ücretleri KPSS Ön Lisans Oturumunda Görevli Öğretmenler Belli Oldu! Güncel Salon Başkanı ve Gözetmen Ücretleri

 Öğretmenlerin derecelerine göre yeni ek göstergeleri şöyledir:


 Uzman öğretmenlere ve başöğretmenlere ödenen eğitim öğretim tazminatı gelir vergisine tabidir. Örneğin 2023 yılının ocak ayında uzman öğretmenlikten kaynaklı net 2 bin 800 lira alan bir öğretmenin bu ödemesi vergi dilimi %15'ten %20'ye yükseldiğinde düşecektir. Uzman öğretmenler ve başöğretmenler, öğretmenlere göre daha erken bir zamanda bir üst vergi dilimine geçecektir. 

 Dolayısıyla uzman öğretmenlere ve başöğretmenlere verilecek ilave ödemelerde yeni ek göstergeler, ilave verilecek bir derece, vergi dilimi, maaş zammı ve olası enflasyon farkı gibi hususlar hep birlikte değerlendirilmelidir.

 Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı ile emekli olmuş olmanın emekli maaş ve ikramiyesine hiç bir katkısı yoktur. Aynı hizmet yılı ve aynı şartlarla emekli olan öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmenler aynı emekliği aylığını alır ve bu öğretmenlere aynı miktarda ikramiye ödemesi yapılır.

 Sonuç olarak bakan Özer'in açıklaması değerlendirildiğinde uzman öğretmenlere ve başöğretmenlere verilecek ilave ödeme 2023 yılı itibariyla hem derece hem ek gösterge artışıyla birlikte düşünüldüğünde büyük oranda doğrudur. Uzman öğretmenlere yaklaşık 3 bin lira, başöğretmenlere ise yaklaşık 5 bin lira ilave ödeme yapılacaktır.

Kaynak: ogretmenmeb.com
📌Türkiyenin En Büyük UZMAN ÖĞRETMEN ve BAŞÖĞRETMEN paylaşım grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenlik
📌Uzman Öğretmenlik-Başöğretmenlik Sınavı Soru Çözüm grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenliksorucozum