Kar yağışı ile ilgili son dakika açıklaması! Kavurucu sıcaklardan sonra sonbaharın gelişi bütün vatandaşları rahatlattı. Sıcaklar geride kalırken yaşadığımız sonbahar havaları herkes tarafından dört gözle bekleniyordu. Fakat sonbaharı yarılamışken kışın ne zaman geleceği hakkında açıklamalar uzmanlardan geldi. Havalar yavaş yavaş soğurken kar yağışının ne zaman gelebileceği de oldukça merak ediliyor. Sert geçen kış aylarının nedenlerinden biri de La Nina’nın soğuk su akıntılarını kıyılara sürüklemesi. Bu sene bu etki nedeniyle soğuk ve yağışlı bir kış öngörülüyor. Beklenen kar yağışı için tahminler iç kesimlerde gelecek haftaları, İstanbul'da aralık ayını, Ankara'da ise daha erken bir tarihi işaret ediyor.

“GEÇEN KIŞTAN DAHA SOĞUK OLACAK”

TRT Haber'in haberine göre; Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nden İklim Bilimci Dr. Öğretim Üyesi Okan Bozyurt, bu yılların en belirleyici özelliklerinden biri soğuk geçen kış ayları olacağını söyledi. Daha önceki La Nina yıllarına bakıldığında soğuk ve kurak geçtiği de görülüyor. Fakat bu sefer uzun süren La Nina, daha evvel 30 sene önce bu kadar uzun sürmüştü.

Bozyurt, “Türkiye'nin daha önceki La Nina yıllarına baktığımız zaman sıcaklık değerleri oldukça düşük oluyor. Türkiye'nin içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Havzası'nda bazı La Nina yıllarında kış soğuk fakat kurak geçiyor. Yani çok yağışlı bir kıştan söz edemeyiz. Ama genelde sıcaklık değerleri bakımından oldukça soğuk oluyor.

Bu sene ayrıca iç batı rüzgarlarının yapmış olduğu salınımlar da etkili olacak. Yani bu sene aslında yine hem yağışlı hem de soğuk olacak. Geçen kıştan biraz daha soğuk bekliyorum" dedi.

“25 EKİM’DEN SONRA SOĞUK SİSTEM GELİYOR”

Peki, kar yağışı ne zaman geliyor? Bozyurt, bu konuda ekim sonuna dikkati çekiyor ve tarih veriyor. 26, 27 ve 28 Ekim tarihleri arasında soğuk hava dalgasının gelme ihtimali yüksek. “Önümüzdeki hafta sonu zaten bir soğuk ve yağışlı sistem geliyor. Yani iç kesimlerde gündüz sıcaklıkları 11-12 dereceye kadar düşecek. Tabi gece sıcaklıkları da düşecek ama çok fazla değil. Genellikle yağışlar, yağmur ve sağanak şeklinde olacak. Ama iç kesimlerin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar olabilir. Ama asıl sistemi 25 Ekim'den sonra bekliyoruz. Yani 26-27-28 Ekim gibi kuzeyden daha kuvvetli bir soğuk hava dalgasının gelme ihtimali var.”

Editör: Admin0 Admin0