EYT yasası ile ilk anda 2,25 milyon vatandaşın emeklilik hakkı elde edecek olması bankaların yeniden iştahını kabarttı. Bankalar promosyonları güncellemeye başladı

Emekli promosyon kampanyaları 2023 yılı için yeniden belirlenecek. Yüzde 30'luk Ocak 2023 emekli zammı ve EYT'nin yasalaşması ile beraber 2 milyon 250 bin vatandaşın emeklilik hakkı elde edecek olması bankaların yeniden iştahını kabarttı. Müşteri kazanmak adına çeşitli kampanyalar yapan bankalarda bu hafta Meclis'e gelmesi beklenen yasa tasarısı ile beraber emekli promosyonları için hazırlıklar başladı.

EYT'LİLERİN MAAŞ VE EMEKLİ PROMOSYON HESAPLARI BAŞLADI

 
EYT düzenlemesi için detaylar Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Ocak 2023 emekli zammı da yüzde 14,62 ek zam ile yüzde 30 olarak netleşti. EYT düzenlemesinde yaş şartı tamamen kalkması milyonlarca kişiyi sevindirirken EYT'li artık maaş ve emekli promosyon hesapları yapmaya başladı.

EYT'DE İLK MAAŞ TARİHİ BELLİ OLDU


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı EYT çalışmasını bitirerek gerekli metinleri milletvekillerine iletti. EYT yasa tasarısı bu hafta Meclis'e geliyor. EYT'de yasa tasarısının metinlerinin şekillendirilmesi sonrası taslak Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nunda görüşülecek.

Bütçe görüşmesinin ardından EYT yasası taslağı Meclis Genel Kurulu'nda oylanarak yasalaşacak. Son olarak Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Tüm bu aşamaların yaklaşık 2 hafta içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Şubat ayında Meclis'te oylanacak EYT yasasının yürürlüğe girmesi ile hak sahibi vatandaşlar ilk maaşlarını Mart ayı içerisinde alacak.

İşte emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak EYT düzenlemesinde 5 madde...

8 Eylül 1999 öncesi şartları sağlayanlar emekli olacak


EYT yaş sınırı yok


İlk anda 2 milyon 250 bin kişi emekli olacak

SSK, BAĞ-KUR, emekli sandığı ayrımı olmayacak

Emekli olup çalışanlar için prim teşviki verilecek

DÜZENLEMEYİ BEKLEYEN YAKLAŞIK 5 MİLYON EYT'Lİ VAR


Daha önce yaklaşık 4 milyon kişiyi kapsadığı belirtilen EYT düzenlemesinde kapsam genişledi. Yeni başvurular ve verilerin toplanarak elektronik ortama taşınması sonrası EYT yasasının yaklaşık 5 milyon kişiyi kapsayacağı açıklandı.


EYT'de yaş şartı kaldırıldığı için bugün itibarıyla prim ve sigortalılık süresini tamamlamış 2 milyon 250 bin kişi bulunuyor. Daha açık ifadeyle yaş şartı olmadığı için ilk anda emeklilik hakkı elde edecek kişi sayısı 2 milyon 250 bini aşacak.

Öte yandan Türkiye'de yaklaşık 13 milyon emekli bulunuyor. Bu rakamın 2024 yılında 15 milyonu aşması bekleniyor.

EYT'Lİ NASIL EMEKLİ OLACAK? 

5 milyona yakın EYT'ye tabi vatandaş şartları tamam olduğu anda emekli olacak. Aşağıdaki şartları tamam olup sadece yaşa bekleyen EYT'li sayısı 2 milyonu geçti. Böylece prim günü ve sigortalık süresi tamam olmayan 2,5 milyon kişinin olduğu hesaplanıyor.

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişinin olması

Prim gününün tamam olması

Sigortalılık süresinin dolmuş olması

ŞUBAT'TA EMEKLİLİK İŞLEMLERİ BAŞLAR

Bu 3 şartı tamamlayan ve emeklilik hakkını kazanacak olan 2 milyon 250 bin kişi ilk etapta Şubat ayında yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber emekli olmak için işlemlerini başlatacak.

Sigortalılık süresi ve prim günü tamam olmayanlar bu şartları tamamladıklarında EYT yasasından yararlanacak. Eğer Şubat ayında emeklilik başvurusu yapılırsa ilk maaş hesaplama işlemleri de 1 Mart itibarıyla olacak.

Örneğin işlemler Nisan ayında biterse; başvuru tarihini takip eden aydan itibaren bütün maaşlar emeklinin hesabına topluca yatacak.

EYT'LİLER EMEKLİ MAAŞI İÇİN BANKA SEÇİMİ YAPACAK


EYT düzenlemesi ilk emeklilik hakkı elde eden vatandaşlar ilk ödemelerini alacakları banka ve şubesini e-Devlet'ten veya emeklilik işlemleri sırasında SGK'da seçebilecek. Böylece EYT'linin emekli maaşı tercih ettiği bankaya yatırılacak.

3 YIL TAAHÜT VERİP EMEKLİ PROMOSYONU ALINABİLİYOR


Kamu ve özel bankalar emeklilere 3 yıl taahhüt ile kendi şubelerinden maaş almaları durumunda emekli promosyon ödemesi yapıyor.

2,25 milyon vatandaşın emeklilik hakkı elde edecek olması özel bankaların iştahını kabarttı. Bankalar AK Parti'den gelen 'Mart ayında ilk maaşlar hesaplanır' açıklaması sonrası müşteri kazanma adına kampanya çalışmalarına başladı. Bu kampanyaların başında emekli promosyonları gerliyor.

SGK BANKALAR İÇİN ASGARİ EMEKLİ PROMOYON TUTARLARINI BELİRLEDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Mart 2023'te belirlemesi gereken asgari emekli promosyon tutarlarını 1 Kasım itibarıyla erkenden yeniledi.

Buna göre maaşı 3.500 liraya kadar olanlar için 3.000 TL,

3.500-7.500 lira arası olanlar için 3.500 TL,

7.500-10.000 lira arası olanlar için 4.500 TL ve

10.000 liradan fazla maaş alanlar için ise 5.000 TL'ye çıkartıldı.

Yani Türkiye'de hiçbir banka bu miktarlardan daha az promosyon ödeyemeyecek. Ancak bu rakamların üzerinde emekli promosyon ödemesi serbest olmaya devam edecek.

BANKALAR ARASI REKABET EMEKLİYE YARIYOR

Emekli promosyon kampanyaları Temmuz zammı sonrası ay ay yenilendi. Bir dönem promosyonda müşteri kazanma rekabetiyle 10 bin TL rakamı görülürken çoğu banka emekli promosyonu ödemesini 7 bin TL'nin üzerine çıkardı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank da emekli promosyon tutarlarını güncelledi.

EMEKLİ PROMOSYON RAKAMLARI OCAK ZAMMI VE EYT İLE DAHA DA ARTABİLİR

Emekli promosyon tutarları mevcut durumda 7 bin-8 bin TL bandında bulunuyor. SSK ve Bağ-Kur emekli Temmuz zammı yüzde 42,35 oranında gerçekleşti. Bu rakam sonrası Ağustos'ta bankalar arası rekabet hızlandı ve emekli promosyon tutarları 10 katına varana kadar arttı.

EMEKLİ PROMOSYON TUTARLARI YENİDEN 10.000 TL'Yİ AŞABİLİR

Yüzde 30'luk emekli Ocak zammı ve EYT yasasının Meclis'ten geçmesi sonrası yeniden 10 bin TL'lerin üzerine çıkması bekleniyor. Emeklilerin ayrıca 2 bayramda ikramiye ve Temmuz döneminde yeniden zam alacak olması bankaların müşteri kazanması istediğini artıran diğer faktörler olarak dikkat çekiyor.

Bankalar yeni emeklileri ve daha yüksek maaş alacak mevcut emeklileri kendi bankasına çekmek için daha yüksek miktarlarda promosyon rakamlarına çıkabilir. Bu bağlamda emekli promosyon tutarlarının özel bankalarda 10-15 bin TL arasında şekillenmesi bekleniyor. EYT'liler böylece banka seçerken kendileri için en iyi şartları sağlayan ve en yüksek promosyon ödemesi yapan kurumları tercih edecek.

GÜNCEL EMEKLİ PROMOSYON MİKTARLARI NE KADAR?

İşte kamu bankaları ve özel bankalar dahil en güncel emekli promosyon tutarları:

ZİRAAT BANKASI EMEKLİ PROMOSYONU

Emekli promosyon tutarlarını ilk güncelleyen kamu bankası Ziraat Bankası oldu. SGK (Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur) emekli maaş ödemelerini Ziraat Bankası aracılığı ile alanlara;


3.500 TL altında emekli aylığı alanlara 3.000 TL,

3.500 TL ila 7.500 TL arasında emekli aylığı alanlara 3.500 TL,

7.500 TL ila 10.000 TL arasında emekli aylığı alanlara 4.500 TL,

10.000 TL üzerinde emekli aylığı alanlara 5.000 TL tutarında olmak üzere,

3 yıllık peşin promosyon ödemesi yapılmaktadır.

Hak sahiplerinden 2020 yılına ilişkin devam eden promosyon tutarlarını iade etmeden başvuruları alınabilecek olup, 2022 promosyon ödemesi yapılırken önceki döneme ilişkin iade tutarı sistemsel olarak mahsup edilecektir.

HALKBANK EMEKLİ PROMOSYONU

Halkbank emekli promosyon rakamlarında SGK'nın asgari tutarları belirlemesi sonrası güncellemeye gitti. Bankadan yapılan açıklamada; emekli maaş ödemelerini Halkbank aracılığı ile alanlara;

3.500 TL altında emekli aylığı alanlara 3.000 TL,

3.500 TL ila 7.500 TL arasında emekli aylığı alanlara 3.500 TL,

7.500 TL ila 10.000 TL arasında emekli aylığı alanlara 4.500 TL,

10.000 TL üzerinde emekli aylığı alanlara 5.000 TL tutarında olmak üzere,

3 yıllık peşin promosyon ödemesi yapılmaktadır.

VAKIFBANK EMEKLİ PROMOSYONU

Vakıfbank da SGK'nın açıklaması sonrası emekli promosyon tutarlarını güncellendi. 

Emekli maaş ödemelerini Vakıfbank aracılığı ile alanlara;

3.500 TL altında emekli aylığı alanlara 3.000 TL,

3.500 TL ila 7.500 TL arasında emekli aylığı alanlara 3.500 TL,

7.500 TL ila 10.000 TL arasında emekli aylığı alanlara 4.500 TL,

10.000 TL üzerinde emekli aylığı alanlara 5.000 TL tutarında olmak üzere,

3 yıllık peşin promosyon ödemesi yapılıyor.

AKBANK

SGK emekli maaşını Akbank'tan alanlara 7.000 TL' ye varan promosyon ödemesi yapılıyor.

SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı emekli maaşınızı 01 Aralık – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Akbank'a taşıyarak ve 3 yıl boyunca maaşınızı bu bankadan almayı taahhüt ederseniz 7.000 TL'ye varan promosyon ödemesi alabilirsiniz.

GARANTİ BBVA

Emekli maaşını Garanti BBVA'ya taşıyan emekliler 6.000 TL'ye varan nakit promosyona ek olarak 1.500 TL de bonus kazanabiliyor. Bu koşulda Garanti, emekli promosyon ödemesini 7.500 TL'ye kadar yapabiliyor.

Banka kampanya geçerlilik tarihini 1-31 Aralık 2022 olarak duyurdu.

DENİZBANK

Maaşını DenizBank'tan 3 yıl süre ile alma sözü veren emekliler 5.000 TL'ye varan nakit promosyon ödemesi alabiliyor. Banka promosyon ödemesinin emekli maaş tutarı dikkate alınarak yapılacağını belirtti. İşte rakamlar:

Aylık 3.500 TL altında maaş alanlara 3.000 TL

Aylık 3.500 TL ile 7.500 TL arasında maaş alanlara 3.500 TL

Aylık 7.500 TL ile 10.000 TL arasında maaş alanlara 4.500 TL

10.000 TL ve üzeri maaş alanlara 5.000 TL

ING

ING emekli maaşını kendi bankasına taşıyarak maaş tutarınıza göre ek koşulsuz 7.500 TL'ye varan nakit promosyon ödemesi taahhüt ediyor.

İŞ BANKASI

İş Bankası emekli maaşını bankasına taşıyan emeklilere 7.500 TL'ye varan promosyon ödemesi yapıyor.

SGK ile yapılan anlaşma ile 1 Kasım 2022 - 31 Aralık 2022 tarihleri arasında geçerli kampanya çerçevesinde ilk emekli maaş ödemesi için İş Bankası'nı tercih eden veya mevcut emekli maaşını İş Bankası'na taşıyan SGK emeklileri (Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur) 7.500 TL'ye varan promosyon ödemesinden faydalanabiliyor

KUVEYT TÜRK

SGK emekli maaşı (Emekli Sandığı, SGK, BAĞ-KUR) ödemelerini, Kuveyt Türk aracılığıyla alan ve promosyon başvurusunda bulunan tüm emekliler maaşlarına göre promosyon ödemesi alıyor. İşte rakamlar:

3.500 TL'ye kadar (3.500 TL hariç) emekli aylığı alanlara 3.600 TL,

3.500 TL ile 7.500 TL arasında (7.500 TL hariç) emekli aylığı alanlara 4.200 TL,

7.500 TL ile 10.000 TL arasında (10.000 TL hariç) emekli aylığı alanlara 5.400 TL,

10.000 TL ve üzeri emekli aylığı alanlara 6.000 TL promosyon ödemesi Kuveyt Türk tarafından gerçekleştiriliyor.

TEB

TEB 7 bin TL'ye varan emekli promosyon ödemesi yaptığını bildirdi. Banka 7.000 TL'ye varan promosyon ve emekli tanıdıklarını bankaya getirenlere, emekli maaşını TEB'e ilk kez taşıyan her emekli maaş müşterisine her yakını için 250 TL, toplamda 500 TL'ye varan nakit ödül veriyor.

TÜRKİYE FİNANS

SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur emekli maaşlarını Türkiye Finans aracılığı ile alan ya da almak isteyen ve promosyon başvurusunda bulunan tüm emeklilere, 3 yıl taahhüt vermeleri halinde;

3.499 TL'ye kadar emekli maaşı alanlara 3.500 TL'ye kadar

3.500 TL – 7.499 TL arasında emekli maaşı alanlara 5.000 TL'ye kadar

7.500 TL – 9.999 TL arasında emekli maaşı alanlara 6.500 TL'ye kadar

10.000 TL ve daha fazla maaş alanlara 7.500 TL'ye kadar promosyon ödemesi yapılıyor.

YAPI KREDİ

1 Kasım 2022 – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında SGK emekli aylığını üç yıl boyunca Yapı Kredi'den alma taahhüdü veren emekliler 7.500 TL'ye varan nakit emekli promosyonu alabiliyor. 

Promosyon Taahhütnamesi'nin imzalanması sonrasında ek bir koşul olmadan banka:

Bir aylık net gelir 3.499 TL'ye kadarsa 4.200 TL,

3.500 TL-7.499 TL arasındaysa 4.900 TL,

7.500 TL- 9.999 TL arasındaysa 6.300 TL,

10.000 TL' nin üzerindeyse 7.000 TL nakit promosyon ödendiğini bildirdi.

Ayrıca Yapı Kredi, Ek Ödül Taahhütnamesi'nin imzalanması sonrasındaki 60 gün içerisinde iki yeni fatura ödeme talimatı verilmesi durumunda maaş baremindan bağımsız olarak 200 TL ek nakit ödül vereceğini belirtti.

BANKA TERCİHİ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Promosyon imzasını atmadan önce kampanyaların şartlarının detaylıca okunarak karar verilmesi önemli. Kimi bankalar şartsız olarak yüksek promosyon ödemesi yapıyor. Kimileri de maaşını taşıyanlara ödemeyi artırıyor.

Bankaların bazıları da ek ürün kullananlara ya da kredi kartıyla aylık belirli tutarlarda harcama yapanlara yüksek promosyon veriyor. İstediğiniz ödemeyi almak için pek çok şartla karşılaşabilirsiniz. Bunlara dikkat edin. Şartları yerine getirip getiremeyeceğinize göre kararınızı verin, yoksa sonra üzülebilirsiniz.

Editör: Admin Admin