İşte 10 maddede MEB'de uygulanacak yeni mülakat sistemi

Öğretmen atamalarında uygulanacak yeni mülakat sistemine ilişkin detaylara A Haber ulaştı. Kamuda mülakat sisteminde yapılan ilk değişiklik, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde 20 bin öğretmenin atamasında uygulanacak.

Kamuda sözlü mülakatlarda neler değişecek? Öğretmen atama sürecinde çokça eleştirilen mülakat sisteminde değişiklikler yapılacak. İşte Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamalarında ve diğer bakanlıklar tarafından personel alım sürecinde kullanılacak yeni sistemin detayları...

1- Objektif Kriterler: Mülakat kriterleri artık daha objektif bir şekilde belirlenecek.

2- Bilgilendirici Mesajlar Gönderilecek: Öğretmen adaylarına, mülakat öncesi bilgilendirici mesajlar gönderilerek, sorumlu oldukları ders ve konular hakkında bilgi verilecek. Bu sayede adaylar, mülakata daha hazırlıklı girebilecekler.

3- Her Adaya Özel Kod Verilecek: Her adaya özel bir 'kod' verilecek ve değerlendirme komisyonu adayların kimliklerini bilmeyecek.

4- Kimlik Gizliliği: Adaylar da komisyon üyelerinin kim olduğunu bilmeden mülakata girecekler. Bu sayede mülakat süreci daha adil bir şekilde yürütülecek.

5- Mülakat Süresi: Mülakat süresi 45 dakika olarak belirlenecek

6- Kamera Kaydı: Sözlü sınavlar kamera ile kayda alınacak. Bu sayede mülakat süreci daha şeffaf hale getirilecek.

7- Konu Sınırlaması: Mülakat sırasında adaylara yöneltilen sorular, 14 haftalık konu ile sınırlı olacak. Adaylardan genel kültür soruları beklenmeyecek ve konu dışına çıkılmayacak.

8- Anında Puanlama: Değerlendirme Komisyonu, adayı mülakat tamamlanmadan puanlayacak ve adaylar mülakat sırasında aldıkları puanı hemen öğrenebilecekler.

Öğretmen Atamalarında Uygulanacak Mülakat Soruları Nasıl Olacak? Öğretmen Atamalarında Uygulanacak Mülakat Soruları Nasıl Olacak?

9- Puanlama Değiştirilmeyecek: Puanlama sisteme girildikten sonra değiştirilemeyecek.

10- Cevap Kağıtları İmzalanacak: Aday kendisine yöneltilen soru ve verdiği cevabı imzalayacak.

Kaynak: A HABER

Öğretmen Atama Telegram grubuna katılmak için TIKLAYINIZ 

Editör: Admin Admin