2023 yılında ikinci el araç fiyatlarının %56 oranında değer kazanması gündeme gelmişti. Bu yıl 12 aylık enflasyon ortalamasının üzerinde bir değer gözler önüne serildi.

İkinci araç piyasasında son durum

Geçen yılın ilk sekiz ayı için ikinci el araç fiyatları %78 oranında yükseliş göstermişti. Fiyat analizine göre Eylül ayı itibari ile birlikte fiyatlarda düşüşler meydana geldi. Yılın son dört ayında ise araç fiyatları geri çekilse de yıllık bazda olarak ikinci el araçlar %56 oranında değerlenmişti.

En çok hangi tip araçların değer kazandığı merak konusu oldu. Piyasadaki en çok tercih edilen araçlar vatandaşlar tarafından merakla takip ediliyor. İstanbul motorlu araç satıcıları derneği başkanı olarak bilinen Hayrettin Ertemel konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı.

Başkan açıkladı

İstanbul motorlu araç satıcıları derneği başkanı olarak bilinen Hayrettin Ertemel ikinci el araç piyasası ile ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Pandemi ile başlamış olan süreç içerisinde dünya genelinde yaşanmış olan enflasyon ve arz taleplerinin bozulması gibi sebepler ile birlikte otomobil fiyatları global şekilde yükselmişti.

Ülkemizdeki piyasada özellikle de bu sürecin otomobil satışına öncelikli bir yatırım olarak sonrasında ise kayıt dışı ticaret alanı haline getirmesi piyasadaki haksız uygulamalar ve suni fiyatla almaları da beraberinde getirmişti. Dövizin artması ile birlikte otomobil fiyatlarını belli bir oranda yükselmesine rağmen özellikle de kamuoyunda al-sat işlemi yapanlar olarak tabir edilen kayıt dışı ticaret maksatlı otomobil alanların oranının sektör içerisinde %48’e kadar çıkmasıyla birlikte otomobil fiyatlarında olağandışı bir yükseliş gözlemlenmişti.

İkinci el araç piyasası

Talep edilen fiyatların üzerinden değerlendirmeler yapıldığını da 2023 yılı için ikinci el fiyatları ortalama olarak yüzde 50 oranında yükseldiğinin söylenebileceği dile getirildi. Diğer bir yandan içinde bulunan piyasa koşullarında alıcı bulan fiyatların reel olarak değerlendirildiği zaman yıllık artışı %40 olacağı paylaşıldı.

En çok rağbet gören araçlar ise şu şekilde sıralandı:

  • Fiat Egea
  • Honda Civic
  • Renault Clio
  • Renault Megane
  • Volkswagen Polo 

(kaynak: kamuajans net)

Editör: Admin0 Admin0