Bütçe görüşmelerinin tamamlanması ile birlikte içinde Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili düzenlemenin torba teklifle Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Ayrıca ÖTV indirimine yönelik düzenlemelerin de torbada olabileceği belirtiliyor.

BMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden 2023 Bütçe teklifinin aralık ayının ilk haftasında Meclis Genel Kurul’una gelmesi planlanıyor. AK Parti kurmayları, 20 Aralık’a kadar görüşmelerin tamamlanması ile birlikte içinde emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemelerin de yer alacağı bir “Torba Teklif”in Meclis gündemine getirileceğini kaydetti.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; AK Parti kaynakları, "Yılbaşından önce EYT’nin de içinde olacağı bir torba getirilmesi yüksek ihtimal gözüküyor. Başka bazı düzenlemeler de söz konusu. Bütçe sonrası bu konuları gündeme alıp, bu yılın takvimini tamamlayacağız" dedi.

İLK ETAPTA 1,5 MİLYON KİŞİ EMEKLİ OLACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki EYT ile ilgili hazırlıklar da tamamlandı. Taslağın, 21 Kasım’da yapılması planlanan kabine toplantısında sunulabileceği belirtiliyor. Yürürlük tarihinin 1 Ocak 2023 olacağı düzenleme ile emeklilikte yaş sınırına takılanların bu tarihten sonra, prim gün sayılarının tamamlanması şartıyla, emeklilik hakkı elde etmeleri öngörülüyor.

İlk etapta yaklaşık 1,5 milyona yakın kişinin emekli olacağı, sonrasında bu sayının 4 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

ÖTV İNDİRİMİ YOLDA

Torba teklifte ÖTV indirimine yönelik düzenlemelerin de yer alması bekleniyor. AK Parti kulislerinde ÖTV matrah limitinin artırılması ya da düşük silindir hacimli araçlar için doğrudan ÖTV indirimine gidilerek sıfır araçlara erişimin kolaylaştırılabileceği değerlendirmesi yapılıyor. Araç satışında ÖTV’ye esas olan matrah sınırlarının en son geçtiğimiz yıl ağustos ayında Cumhurbaşkanı kararı ile değiştirilmesinin ardından bazı araç fiyatlarında indirime gidilmişti.

ENERJİ ALANINDA DÜZENLEMELER

Öte yandan torba teklifte enerji alanında yeni bazı düzenlemeler de yapılacak. Bu kapsamda, elektrik dağıtım şirketlerine olan borçların yeniden yapılandırılması, faiz ve cezalarda indirime gidilmesi, anaparanın da 36 ay süreyle taksitlendirilmesine yönelik hazırlık yapılıyor. 
Kaynak: TÜRKİYE GAZETESİ

Editör: Admin Admin