Hafızayı Güçlendirmeye Yardımcı En Etkili 10 Teknik

Hafızayı Güçlendirmeye Yardımcı En Etkili 10 Teknik

Hafızayı Güçlendirmeye Yardımcı En Etkili 10 Teknik;

Bulmaca Çözmek

Çengel bulmaca, sudokuya ve yap-boz gibi birçok farklı çeşitte bulmaca çözüp hafızanızı kuvvetlendirebilirsiniz. İpuçlarını takip edip bilgiye ulaşmak ve öğrenilen bilgiyi tekrarlamak, eksik parçaları bulmak, renk ve şekilleri eşleştirmek hafızayı güçlendirir.

Hayal Etmek

Hem daha basit öğrenmek hem de bilgileri aklımızda tutabilmek için denenecek en etkili yöntemlerden birisi bilgileri hikayeleştirmeye ve görselleştirmeye dayalı olan hayal etme veya zihinde canlandırmaktan geçer.

Film Seyretmek ve Kitap Okumak

Yeni bilgiler öğrenmek, izlenen veya okunan kaynaktaki konu ve olaylarla karşılaşılan diğer olaylar arasında bağlantı kurmak, zihinsel aktiviteyi destekler ve hafızanın kuvvetlendirir.

Gruplandırma ve İlişkilendirme

Nesneleri veya bilgiyi ortak özelliklerinden yola çıkıp gruplara ayırmak yada zaten var olan bilgilerimizle benzerlik kurup anımsatmak hafızayı güçlendiren ve hatırlamayı basitleştiren yöntemler arasındadır.

Ters El Alıştırması

Hafızanızı kuvvetlendirmek için yemek yemek, diş fırçalamak ve düğme iliklemek gibi gündelik aktiviteleri yapmak için aktif olarak kullandığınız eliniz yerine diğer elinizi kullanıp yapmayı deneyin.

Nimonik Yöntem

Nimonik, ezberlenmesi oldukça zor kavramları, önceden bilinen bilgilerle destekleyip öğrenmeye ve anımsama üzerine kuruludur. Nimonik yönteme, ilkokul yıllarında ünsüz benzeşmesi olan harfleri ezberlerken kullanılan ‘Fıstıkçı Şahap’ örnek olarak gösterilebilir.

İleriye / Geriye Sayma, Hesap Yapma

Hafıza güçlendirme yollarından biri de zihninizi oldukça zorlayacak rakamlar belirleyerek ileri ve geriye doğru saymaktır. Örneğin; aklınızdan bir rakam belirleyin ve rakamı ileriye doğru arttırarak saymaya başlayın.

Satranç Oynamak

Hafızayı geliştirmenin en etkili yollarından biridir. Düzenli oynandığında bilişsel becerileri, stratejik düşünme kabiliyetini ve zekayı geliştiren satranç, aynı zamanda hafızayı da kuvvetlendirir.

Kelime Türetme & Kelime Oyunları

Bir başkasıyla beraber veya tek başınıza oynayabileceğiniz bu oyunun yanında hafızanızı güçlendirmek amacıyla araba plakalarındaki harflerden kelime yada cümle oluşturabilir veya kutu ve dijital kelime oyunları da oynamayı deneyebilirsiniz.

Hafızanızı Kuvvetlendirmek için Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

Hafızanızı güçlendirmek için bunların yanı sıra yeteri kadar uyumalı, sağlıklı ve dengeli beslenmeli, düzenli şekilde spor/egzersiz yapmalı ve stresinizi azaltacak aktiviteler yapmalısınız.

Kaynak:www.twitter.com/@ParafesorStil

Editör: Admin0 Admin0