Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle ayrılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomide atılacak yeni adımlar için harekete geçti.

Sabah'ta yer alan habere göre Erdoğan, AK Parti Grubuna talimat verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'en acil konu' diyerek maaş zamlarına dikkat çekmesinin ardından asgari ücret başta olmak üzere asgari ücret, memur ve emekli aylıklarına Temmuz ayında yapılacak zam oranları merak edilmeye başlandı.

TÜM MAAŞLAR İÇİN KRİTİK TARİH 5 HAZİRAN


Memur ve emekliler Temmuz ayında 6 aylık enflasyona göre maaşlarına zam alacak. Bu güne kadar 4 aylık enflasyon rakamı netleşti. Türkiye İstattistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Haziran pazartesi gün açıklanacak olan enflasyon rakamlarıyla maaşlara yapılacak zam oranı biraz daha netleşecek.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE EK ZAM

11 bin 848 TL olan en düşük memur maaşı Temmuz’da net 22 bin TL düzeyine yükselecek. 7 bin 901 TL alan memur emeklisi maaşı da aynı oranda yükselirse bu rakam 14 bin 671 TL olacak. 22 bin liralık en düşük maaş tüm memur maaşlarına kademeli bir seyyanen zam olarak yansıyacak. TCMB'nin anketi ile beraber değerlendirildiğinde memur zammı yüzde 45 olursa ek zam yüzde 26,32 olacak.

Memur maaşlarına yüzde 45-50 civarında bir zam yapılması bekleniyor. Merkez Bankasının anketi baz alındığında memur maaşlarına zammın yüzde 45 olması durumunda ek zam yüzde 26.32, yüzde 50 olması durumunda ise ek zammın yüzde 31.32 olması bekleniyor.

En düşük memur maaşının 22 bin TL'ye tamamlanmasının ardından daha yüksek kademedeki memurlara Temmuz zammının yanı sıra refah payı artışıyla ince ayar yapılması bekleniyor.

EMEKLİ MAAŞLARINA KADEMELİ ZAM FORMÜLÜ


Meclisin yeni yasama yılına başlamasıyla ilk görüşülecek konuların başında emekli maaşları olacak. Nisan ayında 7.500 TL'ye tamamlanan en düşük emekli maaşın üzerinde aylık alan emeklilerin maaşına kademeli zam yapılacak.

Maaş zamları 10 bin-15 bin, 15 bin-20 bin ve 20 bin olmak üzere kademeli olarak belirlenecek.

10 bin-15 bin TL => Yüzde 45
15 bin-20 bin TL => Yüzde 40
20 bin ve üzeri => Yüzde 35


Zamların kademeli olarak belirlenmesi durumunda, örneğin 10 bin TL alan emeklinin maaşı 4 bin TL artacakken, 20 bin TL alan emeklinin maaşı yüzde 35 zamla 7 bin TL artacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN TL


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyesinin yeniden değerlendirileceği söylemesi sonrası en düşük emekli maaşı için de 10 bin TL rakamı konuşulmaya başlandı.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİNE YÜZDE 50 ZAM YOLDA


Emekli bayram ikramiyesinin ise 2500-3000 TL bandına yükselmesi bekleniyor. 2023 yılında yüzde 82 artış yapılan bayram ikramiyelerinin 3000 TL'ye yükselmesi durumunda zam oranı ise yüzde 50 olacak.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?


Yeni Kabine'nin belli olması sonrası Asgari Ücret Tespit Komisyonu, hükümetin çağrısıyla toplanacak ve ardından 2023 yılının ikinci 6 ayında uygulanacak asgari ücret belirlenecek. Asgari ücrete ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin dolar üstünden rakam vermişti. Bakan Bilgin'in açıklamalarının ardından masada 3 formülden söz ediliyor.

Asgari ücrete, yüzde 35, yüzde 40 ve yüzde 45 oranında bir zam yapılması gündemde.

Bugün 8.506 TL olan net asgari ücrete Yüzde 35’lik bir artış olursa asgari ücret 11 bin 483 lira, yüzde 40’lık bir artış olursa 11 bin 908 lira, yüzde 45’lik bir artış olursa 12 bin 333'e yükselecek.

Konuya ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise en net rakamı açıklayarak ‘500 dolar’ seviyelerinde olacağını kaydetmişti.

ASGARİ ÜCRET 2023 İLE ÖDEMELER ARTACAK

2023 yılında sosyal güvenlik, çalışma yaşamındaki birçok parametre yeni asgari ücrete göre belirlenecek. Yeni asgari ücret ile beraber;

Sosyal güvenlik sisteminde prime esas kazanç alt, üst seviyeler
İdari para cezaları,
İşsizlik sigortasından ödenen en yüksek aylık,
Gelir testi sınırı,
65 yaş aylığı için gelir kriteri,
Gündelikçi için ödenen prim,
Bireysel emeklilik devlet katkısı tutarları da yeniden hesaplanacak.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Editör: Admin Admin