Eğitim Bir Sen İstanbul şube başkanları ve bir grup sendika yöneticisi Eğitim'Bir-Sen İstanbul 5 Nolu Şubede bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı, basın açıklamasını Eğitim Bir Sen şubeleri adına İstanbul 5 nolu şube başkanımız Yusuf Sabaz okudu.

MTSK (MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ SINAVI) Kıymetli hazirun, dile getirmek istediğimiz birinci konumuz MTSK sınavıdır. Sabah 07:20'de başlayan MTSK Sınav Görevi mesaisi, akşam 17:30’a kadar yüksek risk altında gerçekleşmektedir. İstanbul’un ulaşım koşulları da dikkate alındığında 12 saate yakın süren bir sınav görevi yerine getirilmektedir.

Hal böyleyken 2021 Ocak ayı itibariyle asgari ücret, memur maaşları ve diğer sınav ücretlerinde en azından enflasyon tutarında yapılan iyileştirmeler, maalesef can güvenliği açısından yapılan sınavların en risklisi ve tehlikelisi olan Motorlu Taşıt Sürücüleri Sınavlarında defaatle dile getirilmesine ve ilgili makamlara iletilmesine rağmen iyileştirme yapılmamıştır . Hatta ve hatta ücret azaltılmıştır.

Tüik verilerinde dahi 2021 Ocak ayından günümüze gerçekleşen resmi enflasyon %100’ü aşmışken 2021 yılı Ocak ayında 445 TL civarında olan komisyon ücreti; 2022 yılı Ocak ayında sadece %10 civarı bir zamla geçiştirilmiştir. 2022 Eylül ayında ise bu ücret geçen yılların da altında kalmış 400 TL’ye düşürülmüştür.


MTSK sınavlarında görev alan komisyon üyelerinin mağduriyetlerinin giderilmesi ve son yıllarda enflasyon karşısında neredeyse sınav günü yol, yemek ücretlerini bile karşılamayacak seviyelere düşen sınav ücretlerinin ivedilikle güncellenmesini istiyoruz.

Gerek resmi makamlara, gerek sosyal medya platformlarında tüm paydaşlara yaptığımız çağrı karşılık buluncaya ve hak edilen iyileştirilme yapılıncaya kadar tüm üyelerimizi MTSK sınavlarında görev almamaya davet ediyoruz. (kaynak:kamudanhaber.com)

Sınav Görevi Duyuruları Telegram Grubuna Katılmak İçin TIKLAYINIZ

Editör: Admin0 Admin0