Araç sahipleri için indirim beklemek artık hayal oldu. Akaryakıt fiyatlarına 10 Temmuz Pazartesi gününden bir zam daha gelecek. Son KDV düzenlemesiyle birlikte akaryakıt litre fiyatı değişecek. Zamın gelmesiyle beraber fiyatlar nasıl olacak?

7 Temmuz Cuma günü, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile onaylanan Katma Değer Vergisi, birçok ürün ve hizmetteki fiyatları etkiledi. Sabah saatlerinde gelen haber, halk tarafından tepkiyle karşılandı. Henüz yeni zamla birlikte maaşların yatmadan cepten çıkması herkesi üzdü.

2000’li yıllardan sonra KDV artışı

Katma Değer Vergisi’nde artış uzun süredir yapılmıyordu. En son düzenleme 2002’li yıllarda yapılmıştı. 20 yıl sonra bir ilki yaşayan Türkiye, KDV oranlarında yüzde 2’lik artışa maruz kalacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar 10 Temmuz Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak. Vatandaşı doğrudan ilgilendiren Katma Değer Vergisi, her ürüne eklenecek. Bu etkiyi araç sahipleri de görecek.

Akaryakıt fiyatlarına zam geliyor

Yüzde 18’lik KDV oranı 2 puan artışlar yüzde 20’ye çıkarıldı. Henüz yeni zamlara geçilmese de hafta başından itibaren zam oranları pompaya yansıyacak. Araç sahipleri için zam gelmeden önce sadece 2 günleri var.

Yeni haftayla beraber birçok üründe olduğu gibi benzin ve motorin zamlı şekilde alınacak. Üstelik dolar ve Brent petroldeki artışın yansıması henüz gelmiş değil. Dolar kuru ve petroldeki fiyat dalgalanmasıyla beraber akaryakıt fiyatlarında artış daha da yükseleceğe benziyor.

Akaryakıt fiyatları şehirden şehir değişiklik gösteriyor Ancak ortalama olarak güncel akaryakıt fiyatları şu şekildedir;

  • Benzin litre fiyatı 26,10 TL
  • Motorin litre fiyatı 24,70 TL
  • LPG litre fiyatı 11,05 TL

Katma Değer Vergisi’ndeki yüzde 2’lik artışla araç sahipleri, litre başına 44 kuruş daha fazla ödeme zorunda kalacak. Akaryakıt alımlarında daha önce yüzde 18’lik bir KDV oranı uygulanıyordu. Bu oran yüzde 20 bandına çıkacak. Bu da benzinin litre fiyatında 44 kuruş, motorinin litre fiyatında ise 42 kuruş artışa neden olacak.

Editör: Admin0 Admin0