Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES), katılımcılarına yönelik önemli bir yenilik hayata geçiriliyor. Evlilik, konut alımı ve doğal afetler gibi hayatın dönüm noktalarında finansal destek sağlayacak kısmi ödeme uygulaması, katılımcılara sistemde biriken birikimlerinin yarısına kadar erişim imkanı sunacak. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yapılan düzenleme ile uygulamanın başvuru koşulları ve detayları belirlendi.

Yeni düzenleme ile evlilik, konut edinimi veya doğal afet gibi önemli yaşam olaylarında, katılımcıların sistemdeki birikimlerinin yüzde 50'sine kadarını alma hakları bulunacak. Bu hak, sistemden çıkmadan ve herhangi bir hak kaybına uğramadan kullanılabilecek.

Başvuru Koşulları ve Süreci

Katılımcıların bu imkândan yararlanabilmeleri için, emeklilik şirketlerine SEDDK tarafından belirlenen durumlar kapsamında başvurmaları gerekecek. Başvuru şartları arasında, daha önce kısmen ödeme almamış olmak ve birden fazla bireysel emeklilik sözleşmesi bulunanlar için sadece bir başvuru hakkı bulunuyor. Ayrıca, doğal afet durumu hariç, daha önce kısmen ödeme alanların yeni başvuru için önceki ödemeden itibaren en az 5 yıl geçmiş olması gerekiyor.

Belge ve Süre Şartları

TOKİ'den 36 ilde yüzde 25 peşinatla konut kampanyası TOKİ'den 36 ilde yüzde 25 peşinatla konut kampanyası

Başvurular, gerekli belgelerle birlikte yapılacak. Konut alımı için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden alınan web tapu belgesi, evlilik için e-Devlet üzerinden alınan nüfus kayıt örneği, doğal afet durumları için ise SEDDK tarafından belirlenen belgeler gerekecek. Kısmen ödeme başvurusu kabul edilenler, ödeme aldıktan sonra ilgili belgeleri şirkete iletme sorumluluğunu taşıyacak.

Ödeme Koşulları ve Detayları

Kısmen ödeme tutarı, başvuru sırasında bulunan fon payları ve katkı payları üzerinden hesaplanacak. Katılımcılar, istedikleri oranda fon payı satım talimatı verebilecek ve ödeme, tüm fon paylarının nakde dönüştürülmesini takiben en geç ilk iş gününde gerçekleştirilecek. Başvuru sonrasında belgelerin sunulması durumunda, devlet katkısı da aynı süre zarfında ödenecek.

Editör: Admin0 Admin0