Bazı Öğretmenlerin Maaş Bordrosu Yanlış Yapıldı, Bu Alanı Kontrol Edin

Bazı öğretmenlerin 2023 yılı Ocak ayı maaş bordrosunda hesaplama hatası yapıldığı öğrenildi. Maaş bordrolarından ek gösterge kısmının kontrol edilmesi gerekiyor.

Önce 14 Şubat 2022 Pazartesi günü çıkarılan Resmi Gazete'de Öğretmenlik Meslek Kanunu ile daha sonra 5 Temmuz 2022 Salı günü çıkarılan Resmi Gazete'deki Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile düzenlenen öğretmenlerin derecelerine göre yeni ek göstergeleri 2023 yılında yürürlüğe girdi.

  Buna göre 8. dereceden 1. dereceye kadar tüm kadrolu öğretmenlerin ek gösterge puanları artırıldı. Öğretmenlerden gelen maaş bordrolarında bazı öğretmenlerin ek gösterge puanlarının yükseltilmediği ve dolayısıyla ek gösterge aylığının 2022 yılı ve daha önceki yıllardaki verilere göre hesaplandığı ve dolayısıyla maaşlarında hata olduğu görülmektedir.

MEB, BİLSEM Öğrenci Tanılama Süreci Görevli Ücretlerini Açıkladı MEB, BİLSEM Öğrenci Tanılama Süreci Görevli Ücretlerini Açıkladı

Tabloda da görüldüğü üzere sözleşmeli öğretmenler ve 9. derecede bulunan kadrolu öğretmenler dışındaki tüm öğretmenlerin ek göstergeleri 2023 yılından geçerli olmak üzere yükseltilmiştir.

 Bu hususta öğretmenlerin maaşlarını ek gösterge puanı açısından kontrol etmeleri gerekmektedir. Buna göre:

 1- E-devlet üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından e-bordro hizmeti ile yayınlanan 2023/Ocak dönemi maaş bordro ayrıntılarından bordronun sol kısmında yer alan derece ve ek gösterge puanı ile bordronun orta kısmında yer alan ek gösterge tutarının kontrol edilmesi,

 2- MEBBİS üzerinde Kişisel Bilgiler Modülünde yer alan Kadro Kaydı sekmesinden ilgili öğretmenin derecesine göre ek gösterge puanının kontrol edilmesi gerekmektedir.

 Herhangi bir yanlışlık olması durumunda bağlı bulunulan okul/kurum müdürlüğüne dilekçe verilerek yanlışlığın ivedi şekilde düzeltilmesi önem arz etmektedir.

kaynak: www.ogretmenmeb.com