Bakan Tekin net rakamı verdi: Türkiye'de kaç Suriyeli öğrenci var?

2023-2024 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte, Türkiye'de eğitim alan Suriyeli mülteci öğrenci sayısı hakkındaki tartışmalar gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, kamuoyunda dolaşan yanlış bilgilere açıklık getirerek net rakamları paylaştı. Özellikle Hatay gibi bölgelerde, bazı sınıflarda Türk öğrencilerin azınlıkta olduğu iddiaları konuşuluyordu.

2023-2024 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte, Türkiye'de eğitim alan Suriyeli mülteci öğrenci sayısı hakkındaki tartışmalar gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, kamuoyunda dolaşan yanlış bilgilere açıklık getirerek net rakamları paylaştı. Özellikle Hatay gibi bölgelerde, bazı sınıflarda Türk öğrencilerin azınlıkta olduğu iddiaları konuşuluyordu.

MEB müfredatına yeni bir ders ekleniyor! 2024 Eylül'de başlıyor! MEB müfredatına yeni bir ders ekleniyor! 2024 Eylül'de başlıyor!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, konuya ilişkin açıklamalarda bulunduğu bir CNN Türk yayınında Türkiye'de eğitim gören yabancı öğrenci sayısını açıkladı. Bakan Tekin'e göre ülkede eğitim gören toplam yabancı öğrenci sayısı 977 bin olarak belirlendi ve bu öğrencilerin 790 bininin Suriyeli olduğunu söyledi.

Bakan Tekin, ayrıca Suriyeli öğrencilerin eğitim aldığı okullar hakkında da bilgi verdi. Özel milletlerarası okullar olarak adlandırılan bu okullarda yaklaşık 23 bin Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğünü ifade etti. Bu okulların tamamen yabancı uyruklu öğrencilere hizmet verdiğini ve Suriyeli öğrencilerin bu kategoriye dahil olduğunu belirtti.

Bakan Tekin, kamuoyunda dolaşan yanlış bilgilere de değinerek, Türkiye'deki toplam yabancı öğrenci sayısının 977 bin olduğunu ve bunun 790 bininin Suriyeli öğrenci olduğunu net bir şekilde açıkladı.

Ayrıca, Bakan Tekin yabancı dil öğrenme konusundaki zorluklara da değindi. Yabancı dil öğreniminin Türk eğitim sisteminin önemli bir sorunu olduğunu belirten Bakan Tekin, bu konudaki eksiklikleri giderme konusunda kararlı olduklarını ve çocukların daha erken yaşlarda yabancı dil eğitimine başlaması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi
Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik
Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Halka arz haber, bilgi paylaşım grubumuza katılabilirsiniz   https://t.me/+P44GkHZT5rNhODhk

Editör: Admin0 Admin0