Bakan ÖZER'den Uzman ve Başöğretmenlikle İlgili Yeni Açıklama ! Sınav Online Olacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Özer 24 Tv Canlı yayınında soruları cevapladı. Kariyer basamakları tartışmaları hakkında gelen tartışmalara ise şöyle cevap verdi.

📌Türkiyenin En Büyük UZMAN ÖĞRETMEN ve BAŞÖĞRETMEN paylaşım grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenlik

📌Uzman Öğretmenlik-Başöğretmenlik Sınavı Soru Çözüm grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenliksorucozum

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNUNA EKLEMELER YAPILACAK

''Şimdi yapılan şey öğretmenlik meslek kanunu bir kere her zaman Cumhurbaşkanımız da söylüyor biz de söylüyoruz 60 yıllık bir özlem. Öğretmenlere mahsus bir kanunun olması hep bir özlemdi. Bu özlem meslek kanunuyla giderildi. Şöyle bir algı var. Öğretmenlik kanunu bu mudur? Hayır bu değildir. Bu sadece başlangıçtır. Önemli olan bir kanunun olmasıydı. Buna eklemeler yapılacak. Bu sürekli genişleyecek olan bir kanundur. Bu anlamda gerçekten çok önemli.'' ifadelerini kullandı

BU UYGULAMA 2004 YILINDA DENENDİ

Bu anlamda bizim geliştirmiş olduğumuz sistem orijinal bir sistem değil. Bu daha önce denendi. 2004 yılında bazı değişiklikler yapılarak ilk sistem burada uygulandı. 2005-2006 yılında bu uygulamalar yapıldı. Yani 2006'dan itibaren bu öğretmenler zaten sistemin içindeydi. O dönemde böyle bir tartışma yaşanmadı. Devlet memurları sistematiği içerisinde sınavsız hiçbir kanun yok. Bu sınavda öğretmenlerin yeterliliğini ölçmüyoruz. Bu zaten kimsenin haddine değil. Bu sadece uzman öğretmenlerin almış olduğu eğitimin bir değerlendirmesi. Yaklaşık 90 bine yakın öğretmenimizin uzman ve başöğretmenlik sınavlarından muaf oldu yüksek lisans ve doktora yaptıkları için. 2004'teki düzenlemede kota vardı. Öğretmenler belli bir oranda enjekte edilebiliyordu. Fakat şimdi böyle bir kontenjan yok. Başvuran öğretmenlerimiz tamamı başarılı olursa tamamı uzman öğretmen ya da başöğretmen olacak.

OLAYIN İÇERİSİNE TROLLER GİRDİ.... SINAVLA İLGİLİ İYİLEŞTİRMEMİZ YOK

Eleştiri genelde içerikle ilgili. Bunlar iyileştirilebilecek şeyler. Bu sadece şimdi olmayacak. Her yıl sınav yapılacak ve bu içerikler her yıl güncellenecek. Olayın içerisine siyaset girdi, troller girdi olay bağlamından çıkarıldı. Biz zaten örnek soruları yayınladık. Bu çok farklı bir bağlamın içerisine girdi. Arka planı da biliyoruz. Biz öğretmenlerimizle birlikteyiz. Sınavla ilgili bir iyileştirmemiz yok. Sınav haricinde iyileştirme yapılacak alanlar var.

Kaynak: mebpersonel.com

Editörün notu: Sınav online mı olacak sorusuna Bakan ÖZER sınavın  19 Kasım'da gerçekleştirileceğini anımsatan Özer, sınavın şeklinin online olmayacağını söyledi.

📌Türkiyenin En Büyük UZMAN ÖĞRETMEN ve BAŞÖĞRETMEN paylaşım grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenlik

MEB'den "Ek Ders Ücreti" Konusunda Resmi Yazı MEB'den "Ek Ders Ücreti" Konusunda Resmi Yazı

📌Uzman Öğretmenlik-Başöğretmenlik Sınavı Soru Çözüm grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenliksorucozum