Asgari ücret net 5 bin 500 lira

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirasını brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Son haftalarda ülkenin en önemli gündem maddelerinden birisi hiç şüphesiz asgari ücret görüşmeleri ve 2023 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yaptığı üçüncü toplantı sonrasında gözler hükümet tarafına çevrilirken; toplantı sonrasında ilk kez açıklanan 9 bin lira rakamı milyonlarca asgari ücretle çalışan ya da dolaylı yoldan etkilenecek kişiyi heyecanlandırdı. Tüm bu gelişmeler ile birlikte en son Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da asgari ücret hakkında açıklamalarda bulunması ve yeni rakamı Baka Bilgin ile görüştükten sonra kısa zaman içerisinde belirteceklerini söylemesi üzerine gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Bilgin’in yapacağı toplantıya çevrildi. İşte o toplantı bu gece Beştepe’de gerçekleşiyor.

Asgari ücret zammının 8000-9000 aralığında olması bekleniyor. Asgari ücrete %45-%63 aralığında bir ZAM demek. Ocak ayında belli olacak memur zammı ise ENFLASYON FARKI ve REFAH payı olmak üzere toplamda en az %45 üzeri bir zam beklentisi oluşturmuştur. 

Editör: Admin0 Admin0