Geçmeyen öksürük, ateş, halsizlik ve boğaz ağrısı… Son günlerde hemen hemen herkesin gündemi haline gelen grip ve üst solunum yolları salgını yediden yetmişe herkesi etkilemiş durumda.

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte havaların soğuması ve özellikle kreşe ve okula giden çocukların salgını sürekli olarak birbirlerine bulaştırması sonucu hem yetişkinler hem de ebeveynler arasında geçmeyen bir hastalık döngüsü oluşuyor.

Bu durum iyileşmeyen çocukların mecburen de olsa okula ya da kreşe gönderilmek zorunda olmaları yüzünden bir türlü düzelemiyor.

Çocukların okul ve kreş gibi kapalı alanlarda toplu bir şekilde uzun süre vakit geçirmelerinin önüne geçmek isteyen ebeveynler; şimdiden sömestr tatilini dört gözle bekler hale geldi.

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı ara tatil tarihleri belirlenmişti. Bu tarihlere göre yılda iki kez uygulanan ara tatil eğitim-öğretim takvimine 1. Dönem Ara Tatil ve 2. Dönem Ara Tatil olarak işlendi. ‘Ara tatil ne zaman’ ‘2023 yılı sömestr ne zaman’ soruları şu sıralar velilerin gündemindeyken; çocuklar arasında geçmeyen hastalık ve salgın süreci de akıllara sömestr tatilinin daha erkene çekilip çekilemeyeceği sorusunu getirdi.

Peki, sömestr tatili erkene çekilebilir mi? İşte sömestr tatili hakkında her şey…

2022-2023 eğitim-öğretim yılında açıklanan ilk ara tatili 14-18 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılmıştı. Bu ara tatilin ardından havaların soğuması ve artan grip vakaları sonucunda çocuklar arasında geçmeyen bir salgın süreci başladı.

Çocukların bir türlü iyileşmemesi ve okula giden çocukların yeniden hasta olması tüm velileri isyan noktasına getirince sömestr tatilinin ne zaman başlayacağı akıllardaki tek soru haline geldi.

2022 - 2023 Eğitim Öğretim Dönemi’nde açıklanan takvime göre sömestr tatili 23 Ocak 2023 - 3 Şubat 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Öğrenciler; 20 Ocak 2023 Cuma günü karnelerini alacak ve yarıyıl tatiline başlayacak. 2022 - 2023 Eğitim Öğretim Döneminin ikinci ara tatili ise 17 - 20 Nisan 2023 tarihleri arasında yapılacak.

Daha öncesinde açıklanan bu tarihler haricinde çocuklar arasında geçmeyen salgın sürecinde velilerin beklentisi ise sömestr tatilinin erken tarihe alınması yönünde.

Bu konu ilgili henüz Milli Eğitim Bakanlığı’ndan resmi bir açıklama gelmese de veliler artık çocuklarının sürekli hasta olmasından çok yorulduklarını ifade etti. (kaynak:ogretmenicin.com)

Editör: Admin0 Admin0