Milyonların merakla beklediği memur ve emekli maaş zammı ile ilgili dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'ndan sızan bilgileri Hürriyet'teki köşesine taşıyan Abdülkadir Selvi, gelişmeleri açıkladı.

Dün gerçekleştirilen Kabine toplantısının ana gündem maddesi memur ve emekli maaş zamları oldu. Yakında nihayete erdirilmesi beklenen maaş zammı ile ilgili detaylar netleşmeye başladı.

En düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltileceği açıklanmasının akabininde diğer memurlar için görev, unvan, derece ve mesleki kariyer kriterlerine göre kademeli artış yapılacağı ve zam oranlarının 6 aylık enflasyona ek olarak refah payı ile belirleneceği açıklandı.

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği zam ile ilgili Kabine toplantısının ardından açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile verdikleri maaşlara zam sözünün sürecini başlatacaklarını söyledi.

Kabine toplantısının ana gündem maddesine ilişkin kulis bilgilerine ulaşan Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, memur ve emekli maaşları ile ilgili gelişmeleri şu sözlerle açıkladı: Dünkü kabine toplantısında Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan kapsamlı bir sunum yaptı. 1- En düşük memur maaşı 22 bin TL’ye çıkıyor. Buna göre öğretmen, doktor, hemşire, polis, mühendis aylıklarına kademeli olarak artış yapılacak. 2- Kademeli artışlar yapılacak. Bir yüzde artış, onun üzerine ise seyyanen bir zam yapılacak. Örneğin yüzde 25 artı 7 bin, yüzde 25 artı 8 bin artış olacak. 3- Memur ve emeklilerin maaş zammı için yarın açıklanacak olan enflasyon oranı bekleniyor. 6 aylık enflasyonun yüzde 18 civarında olması öngörülüyor. Böylece enflasyon artı refah payı artışı yapılacak."

Kaynak: HÜRRİYET

Editör: Admin Admin