2023 Ocak ayında memur maaşlarına yüzde 30 zam yapılmıştı. Bu zam oranı öğretmenler açısında yeterli bulunmamıştı. Öğretmenler haklı çıkmış olacak ki zam çoktan eridiği gibi öğretmenlerin alım gücü daha da düştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçim öncesinde yapılan açıklamada en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağı açıklandı. Bu ücreti baz alırsak en 2023 Temmuz öğretmen maaşı ne kadar olur? Kısaca açıklayalım...

Şu an en düşük memur maaşı 11 bin TL civarında. En düşük öğretmen maaşı ise 12.500-13.000 TL aralığında. Yani en düşük memur maaşı ile en düşük öğretmen maaşı arasında yaklaşık 2 bin TL fark var.

Bu fark korunursa 2023 Temmuz ayında en düşük öğretmen maaşının 24 bin TL olması gerekiyor.

Mesleğinin 10. yılında bulunan bir öğretmen şu an yaklaşık 14-15 bin TL aralığında maaş alıyor. Uzman öğretmen tazminatı olarak ise 2 bin TL alıyor.

Oranlama yapılırsa 2023 Temmuz ayında 10 yıllık bir öğretmen yaklaşık 25-26 bin TL maaş alacak. Uzman öğretmen tazminatı ile beraber maaşı yaklaşık 28-29 bin TL seviyesine çıkacak.

Bu maaşlara ek ders ücreti de eklenecek. Ek ders ücreti şu an 50 TL civarında. 2023 Temmuz ayında öğretmenlerin ek ders saat ücreti de artacak. Ek ders ücretine yüzde kaç zam yapılacağı ise merak konusu. Tahminlere göre ek ders saat ücreti 70-85 TL aralığına yükseltilecek.

2023 Temmuz öğretmen maaşları ile ilgili gelişmeleri takip ederek sizlere aktarmaya devam edeceğiz...

kaynak: ogretmenmeb.com

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi

Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik

Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Editör: Admin0 Admin0