Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde 20 bin yeni sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de atamaya ilişkin takvimin önümüzdeki günlerde açıklanacağını duyurdu. 

 2022 yılı Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen atama kılavuzu, takvimi ve branş bazında kontenjanlarının Kurban Bayramı öncesinde açıklanması beklenirken atama bekleyen öğretmenler toplam kontenjanın 20 bin olması dolayısıyla hayal kırıklığına uğradı.

 Sayıları 500 bini aşan atama bekleyen öğretmenler öncelikle kontenjanın artırılmasını ve kontenjanın branşlara dağılımının da adaletli yapılmasını beklemektedir. MEB'in mevcut öğretmen açığına göre kontenjan ne olursa olsun 3-5 branşın aslan payını alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 2022 yılında yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasında hiç şüphesiz en çok kontenjan verilecek branş Okul Öncesi Öğretmenliği olacak. Bu branşın dışında Sınıf Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği branşlarının kontenjanlarının yüksek olacağı beklenmektedir.

 Öte yandan en çok atama yapılacak ilin de İstanbul olacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. 

Öğretmen Atama KPSS ÖABT Telegram grubu: https://tinyurl.com/yyodyklk

kaynak: ogretmenmeb.com

------

20 bin öğretmen atama takvimi açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihlerinin 18-26 Temmuz 2022 tarihleri arasında alınacağını söyledi. 

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMA TAKVİMİ  
29 Temmuz'da adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin ilan edileceğini bildiren Özer, atama takvimine ilişkin şu bilgileri paylaştı: 
 
"Sözlü sınavlar 1-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek, sonuçları ise 16 Ağustos 2022'de açıklanacak. 
 
17-18 Ağustos 2022 tarihleri arasında sözlü sınav sonuçlarına itirazlar alınacak ve bu itirazlar, 22 Ağustos sonuçlandırılacak. 
 
Atama tercihleri 27-31 Ağustos tarihleri arasında alınacak. 
 
Atama sonuçları ise 1 Eylül 2022'de açıklanacak."

BAŞVURU DETAYLARI

Bu takvime göre yapılacak atama işleminde 2021 KPSS puanı ile başvuru alınacak.
 Atama takvimine ilişkin bir değerlendirmede bulunan Bakan Özer, "Atama müjdesinin Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanmasının ardından bugün itibarıyla takvimimizi ilan ettik. Başvurular, bayram sonrası alınacaktır. Tüm öğretmen adaylarımıza hayırlı olsun." ifadelerini kullandı. 

Öğretmen Atama KPSS ÖABT Telegram grubu: https://tinyurl.com/yyodyklk

KAYNAK: HABER7.COM

Editör: Admin0 Admin0