Enflasyon açıklandı... İlk aydan memurların aldığı zam eridi

Memurların enflasyon farkı hesabı süreci başladı. Ocak ayı enflasyon rakamları ile memurlar ve memur emeklilerine enflasyon farkı oluşmuş oldu.

Milyonları ilgilendiren enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon rakamları ile birlikte maaş zamları da yeniden gündem oldu.

Uzman Öğretmen-Baş Öğretmen Telegram Kanalımıza Katılmak İçin TIKLAYINIZ

SON İKİ AYDA YAKLAŞIK % 25 ENFLASYON

Aralık ayında % 13,58 artan TÜFE Ocak ayında artışını sürdürdü. Ocak ayında TÜFE % 11,01 artış kaydedildi. Son iki ayın enflasyonu toplamda %25'e yaklaştı.

REFAH PAYI OLAMADI: % 2,5'LİK ARTIŞ DA ERİDİ

Hükümetin memur zam oranını yüzde 2,5'lik artış ile yüzde 7,5'e çıkarması da enflasyon farkı oluşmasını engellemedi. Şayet %2,5'lik artış refah payı olarak verilse idi memurlar için enflasyon farkı bu ay için %3,6 yerine %6,1 olacaktı. Yüzde 2,5'lik artış enflasyon farkının erken ödenmesi şeklinde gerçekleşmiş oldu.

%2,5'lik artışın refah payı olması için çağrıda bulumuş ve kanun metninde memura fark başlangıcı için %5 rakamının kalmasını talep etmiştik. Yasama sürecinde ise ne memur sendikaları nede milletvekillerinden böyle bir önerge gelmeyince %2,5'luk artış refah payına dönüşemedi.

Uzman Öğretmen-Baş Öğretmen Telegram Kanalımıza Katılmak İçin TIKLAYINIZ

MEMUR VE MEMUR EMEKLİ ZAMLARI

Memur ve memur emeklileri için 2022 yılı ilk altı aylık zam oranı son yapılan düzenleme ile %7,5'e yükseltilmişti. En düşük toplu sözleşme zammını alan memurlar için yılın ilk ayı olan Ocak ayından itibaren enflasyon farkı oluşmuş oldu.

MEMUR ENFLASYON FARKI: %3,6

Ocak ayı enflasyon rakamı yüzde 11,1 oldu. Memur ve memur emeklileri ise Ocak ayında toplu sözleşme zammı olarak yüzde 7,5 zam aldılar. Böylelikle enflasyon oranı memurların altı aylık zam oranını geçtiği için yüzde 3,6'lık enflasyon farkı oluşmuş oldu. Bu rakam tabiiki yılın ilk ayı olan Ocak ayına ait. Memur ve memur emeklisi için yılın ilk altı ayının toplamı geçerli olacak.

Kaynak: sgkhaberleri.com

Bakan Bilgin'den maaş zammı ve 3600 açıklaması Bakan Bilgin'den maaş zammı ve 3600 açıklaması