Yeni çıkan varyant sonrası 15 Tatil Öne (erkene) Çekilecek Mi?

4 milyon öğrenci aftan yararlanabilecek 4 milyon öğrenci aftan yararlanabilecek

MEB yeni çıkan varyant sonrası 15 Tatil Öne Çekilecek Mi?

15 Tatil Omicron varyantından dolayı öne çekilecek mi tartışmasını gündeme getirdi. Omicron varyantı haberleri sonrası alınan tedbirler kapsamında Türkiye'nin de beş ülkeye tüm giriş ve çıkışları yasaklaması sonra öğrenci ve veliler 15 tatil erkene alınacak mı? sorularını akıllara getirdi.

MEB Bakanı Mahmut Özer ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından daha önce yapılan açıklamalarda okulların kapanmayacağını net bir biçimde ifade edilmişti.

Omicron varyantı ardından okulların kapanmasından ziyade 15 tatilin öne çekilmesi üzerinde duruluyor. Peki okullarda 15 tatil erken mi yapılacak? İşte konuyla ilgili güncel bilgiler...

Omicron Varyantı Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı yazılı açıklamada Güney Afrika'dan yayılan ve B.1.1.529 olarak tanımlanan yeni mutasyonun adının "Omicron" olarak değiştirildiği duyuruldu. Diğer koronavirüs varyantlarına göre daha bulaşıcı olduğu tespit edilen mutasyonla ilgili DSÖ hastalığı geçirenlerin tekrar hasta etme ihtimali bulunduğunu açıkladı. Yeni varyantın çıkış yeri olarak bilinen Güney Afrika Salgın Tepki ve Yenilik Merkezi Direktörü Oliveira, yaptığı açıklamada PCR testi ile yeni varyantın tespit edilebildiği bilgisini duyurdu.

Türkiye'de Önlem Alan Ülkeler Arasına Katıldı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yeni varyant sebebiyle Bostnova, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve'den Türkiye'ye kara, hava deniz ve demiryolu sınır kapılarının kapandığı ve seyahat edilmesine izin verileceğini açıkladı.

Okulların Tekrar Kapanması Gündemde Mi?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eğitim öğretim faaliyetleri 6 Eylül'de başladı. Toplam 18 milyon ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi yüz yüze eğitime başlarken sorunsuz bir şekilde bugüne kadar süreç ilerledi. Vaka ve temas nedeniyle eğitime ara verilen sınıflarda öğrenciler 10 günlük karantina sonrasında eğitimlerine geri döndü.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, daha önce yaptığı açıklamalarda genel bir kapanmanın kesinlikle olmayacağını, daha çok sınıf bazlı hareket edileceğini duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 8 Kasım Pazartesi günü düzenlenen Kabine toplantısının ardından okullarda yüz yüze eğitimin kesinlikle devam edeceğini ifade etti.

Kaynak: mebpersonel.com

--------------------------

'Omicron' isimli yeni varyant  Türkiye'de 6 vaka tespit edildi.

Okulların kapanması veya 15 tatile erken gidilmesi gibi bir gündem şu an için bulunmuyor.