KORKUTAN ÖZELLİK! DAHA HIZLI! DAHA ÖLÜMCÜL!

Tüm dünyayı etkisi altına alan İngiliz varyantından sonra Hindistan varyantı tespit edildi.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Hindistan varyantının Türkiye'de ilk kez 5 vatandaşımızda görüldüğü ve vakaların izolasyon altında takip edildiğini açıklamıştı.

Hindistan mutantının etkileriyle ilgili tüm dünyada araştırmalar sürüyor. Peki, uzmanlar mutant virüs konusunda ne düşünüyor?

Hindistan varyantı, henüz çok yaygın değil. Ancak bu mutantın aşıları etkisiz hale getirmesinden endişe ediliyor.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, "Daha önce Güney Afrika, Brezilya ve New York varyantlarının E484 bölgesinde görülen mutasyon ile California varyantının L452 bölgesinde görülen mutasyon Hindistan varyantında ikisi birden görüldü" bilgisini verdi.

SGK'dan çok önemli uyarı: E-Devlet'e girip mutlaka güncelleyin SGK'dan çok önemli uyarı: E-Devlet'e girip mutlaka güncelleyin

"DAHA HIZLI BULAŞIYOR"Hasöksüz, henüz bilimsel yöntemlerle açıklanmasa da Hindistan Sağlık Bakanlığı tarafından daha hızlı bulaştığına dair açıklamaların yapıldığını söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz:Hindistan varyantının ilk kez ortaya çıkan Vuhan virüsünden kendini farklılaştırdığı için antikordan kaçabildiğini, o nedenle daha fazla sayıda veya hızda hücreye girme yetisi kazandığını belirtti.

Aşı üzerine çalışan bilim insanlarına göre eldeki Sinovac veya Biontech aşıları etkili oluyor. Ancak Hindistan mutantına karşı tam koruma sağlamıyor.

MUTANTIN MUTANDI: HİNT VARYANTI

“Aşılar, Vuhan’da ortaya çıkan ve o kapsamda laboratuvar ortamında mutasyona uğraması muhtemel yapılarına göre üretildi. Ancak hızı yüksek İngiliz mutantı ile aşıdan kaçmayı başardığı için güçlü olan Güney Afrika mutantı buluştu ve yeni bir yapı ortaya çıkardı. Mutantın mutantı ortaya çıktı. Aşıdan, antikordan kaçma becerisini arttırdı.”

Vuhan’da görülen ilk virüsün bin tanesinden 300’ü insan vücuduna girme başarısı gösteriyordu. Aşı ile vücut direncini arttırdığınızda bunun 500 kadarını engelleme başarısı elde ediyordunuz. Dolayısıyla 300 sizin için yenebilecek miktardı.

İngiliz mutantı çok hızlı Güney Afrika da S proteinleri şekil değiştirip Vuhan’dan farklılaştığı için antikoru aşabiliyor. Çünkü şekli farklılaştığı, üniforma modeli değiştiği için, ona karşı savaşacak aşı, dolayısıyla antikor artık onu düşman askeri olarak görmüyor. Bu durumda bin tane virüsten 800-900’ü giriş yapabiliyor.

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz şöyle devam etti:Bunu tanıma durumunda bile bin taneden 500’ünü engelleme yetisine sahip olduğu için, geriye kalan 300-400 virüs hücreye giriyor ve hasta ediyor.

AŞILAR YENİDEN DÜZENLENMELİ

Bunu engellemenin yolu mevcut aşıların Hindistan mutantına göre yeniden düzenlenmesi. Yani üniformasını, yani kıyafetini değiştiren virüse göre yeniden tanımlama yapılması gerekiyor. Özellikle mRNA aşılarında bu kaçınılmaz oluyor.

Nitekim, birçok aşı İngiliz mutantı çıktığında buna uygun hale getirmek için kolları sıvamış ve üç ay içinde bunu düzenleyebileceklerini açıklamıştı.Sonrasında yapılan çalışmalarla aşıların İngiliz mutantına karşı da etkili olduğu açıklanmıştı.

ÇOKLU MUTANTAnkara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık ise, yeni varyantla ilgili şunları söyledi:"Hindistan mutantında diğerlerine göre en önemli farklarından bir tanesi çoklu mutant özelliği göstermesi. Virüste birden çok mutasyonun bir arada bulunması özelliği var. Bu tip mutasyonlar aşıdan kaçabilir, aşı etkisini zayıflatabilir."