Devlete borcu olanlar dikkat! Yapılandırma paketinin hangi borçları kapsayacak ve ödeme planı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında pazartesi kabine toplanacak. Masadaki gündem başlıklarından biride devlete olan borçların yapılandırması başlığı olacak. Yapılandırma paketinin taksit sayısı ve hangi borçları kapsadığı netleşmeye başladı. İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  kabine toplantısı sonrasında devlete olan borçların yapılandırma kapsamına alınacağı duyurusunu yapacagı iddia edildi.

Öğretmenlerin 14 Günlük Maaş Farkı ve %30 Zam Farkı Hesaplandı! İŞTE RAKAMLAR Öğretmenlerin 14 Günlük Maaş Farkı ve %30 Zam Farkı Hesaplandı! İŞTE RAKAMLAR

NTV’nin haberine göre pakette, taksit seçenekleri önceki yapılandırmalardan farklı olarak daha uzun vadeli tutulacağı öğrenildi. Daha önce vergi borçlarını yapılandırmada 6, 9,12, 18 ay taksitte ödeme imkanı sunulmuş ve ödemeler iki ayda bir gerçekleşmişti.

Anapara borcuna eklenen faiz ve gecikme faizi borçlarında önemli ölçüde silinme meydana gelecek. Peşin ödeme halinde yüzde 90’a kadar borçların silinmesi imkanı olacak. Belirli tutarın altında olan borçların tamamının silinmesi söz konusu olabilir.

Vergi, sigorta primi borçlarıyla adli ve idari cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak.

Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı sağlanacak.

Belediyelere olan borçlar, su ve öğrenim kredisi borçları yapılandırma kapsamında olacak.

Yapılandırma paketi pazartesi günü Kabine’de masaya yatırılacak. Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın paketin ayrıntılarını açıklaması bekleniyor.

Paketin en geç şubat ortasında yasalaşması bekleniyor.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

Yapılandırma işleminin vergi borçları; maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta primlerini kapsaması bekleniyor.