Bakan Özer: O söz bizi de incitti

Down Sendromlu bir kardeşi olan küçük Eymen, ders kitabında kullanılan ‘özürlü' ifadesi için Milli Eğitim Bakanı Özer'e mektup yazdı. Özer, Eymen'e cevap vererek “O söz bizi de incitti” dedi.

İstanbul'da  7 yaşında 'Ali Kerem' adında Down Sendromlu kardeşi olan Mehmet Eymen İspir (10), Milli Eğitim Bakanlığı'nın 4. sınıf yardımcı test kitabında geçen 'özürlü' ifadesinden rahatsız olarak annesi Canan İspir aracılığıyla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e mektup yazdı. Küçük Eymen mektubunda, "Bu ülkede benim Down Sendromlu kardeşimin de olduğu 1.5 milyon özel gereksinimli birey ve ailelerini de üzecek bir durum bu" diye yazdı, AKŞAM, Eymen'in o hassasiyetini manşetine taşıdı. Küçük Eymen'in çağrısına Bakan Özer'den yanıt geldi.

İFADE ŞEHVEN YER ALDI

Bakan Özer, "Sevgili Mehmet Eymen, Şahsım nezdinde Bakanlığımıza sosyal medya kanalıyla yazdığın mektubu okudum. Bilmeni isterim ki Bakanlığımızca derslerinize destek olmak üzere sîzlere gönderdiğimiz yardımcı kaynak kitaplarından birinde geçen ve ilgili bölümde sehven yer aldığına inandığım ifade, senin o hassas kalbini ne kadar incittiyse bizim kalbimizi de o denli incitmiştir" diyerek şöyle devam etti: "Türk millî eğitim sisteminin, 10 yaşında bir dördüncü sınıf öğrencimiz olan senin şahsında böylesi bilinçli, vicdanlı ve hassas bireyler yetiştirebilmiş olmasının gururunu da yaşıyorum. Biz büyük bir eğitim ailesiyiz. Akranlarını seven, onların hassasiyetlerini yüreğinde hisseden, büyüklerine nezaketle yol gösteren Mehmet Eymenleri yetiştiren tüm öğretmenlerimize ve ailelerimize teşekkürü borç bilirim. Sevgili Eymen, tüm akranların ve tüm özel çocuklarımız, hassasiyetimizdir. Onların her türlü gereksinimi için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Sizler ülkemizin en büyük zenginliği, yarınlarımızın teminatısınız. Gözlerinden öpüyorum."

'ÇOK GÜZEL BİR ÜLKEYİZ'

Milli Eğitim Bakanı Özer, küçük Eymen'in mektubuyla ilgili AKŞAM'a konuştu: "Normalde ders kitaplarımızda 'özürlü' kavramı kullanılmıyor. Yardımcı kitapta bu ifade dikkatten kaçmış. İnsanımızın bu konudaki hassasiyeti çok iyi. Bizim ülkemiz bu anlamda da çok güzel bir ülke. Genciyle, çocuğuyla duygularını çok iyi ifade ediyor. Çok dinamik bir ülkeyiz."

İSPİR AİLESİ OKULA DAVET ETTİ

KÜÇÜK Eymen'in annesi Canan İspir, Bakan Özer'in mektubunu sosyal medya hesabından yayınlayarak teşekkür etti. İspir, Eymen'in şu sözlerini paylaşımına ekledi: "Eğer programınız uygun olursa, sizi 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kardeşimle birlikte eğitim gördüğüm okulumuza davet ediyoruz. Okulumuzda özel gereksinimli kaynaştırma öğrencilerinin nasıl güzel bir eğitim aldığını yerinde görmenizi çok isterim."

Kemal Kılıçdaroğlu, Öğretmenleri İlgilendiren Sınavla İlgili Yeni Paylaşım Yaptı Kemal Kılıçdaroğlu, Öğretmenleri İlgilendiren Sınavla İlgili Yeni Paylaşım Yaptı

Kaynak: haber7.com