31 NUMARALI REKLAM ALANI
Başbakan YILDIRIM'dan TEOG Açıklaması
 Başbakan Binali Yıldırım ve Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Şanlıurfa´da Hacı Abdurrahman Özdemir Ortaokulunda düzenlenen 2017-2018 eğitim öğretim yılı açılış törenine katıldı.


"Herkes istediği yere gidecek"
Başbakan Yıldırım, 15 yıllık süre içerisinde bir yandan eksik okulları ve öğretmenleri tamamladıklarını, sınıf mevcutlarını makul düzeye getirdiklerini belirterek, en önemli reformlardan birinin 12 yıllık eğitim olduğunu vurguladı. "Bugünlerde TEOG konuşuluyor." ifadesini kullanan ve "TEOG kalksın mı, kalsın mı?" diye soran Yıldırım´a öğrenciler "Kalksın" diye karşılık verdi.

Yıldırım, TEOG ile 8 yıllık eğitimin devamında öğrencinin hangi okula gideceğinin belirlendiğini dile getirerek, "Nereye gideceğinize karar vereceksiniz, işte TEOG denen şey buna yardımcı olacak. Aslında TEOG bir giriş sınavı değil, sizin okulda girdiğiniz imtihanlardan her sömestir bir tanesini Milli Eğitim Bakanlığımız Türkiye´nin her tarafında merkezi olarak yapıyor. Böylece okullardaki aldığınız notların yanı sıra merkezi sınavdan alınan notlar da dikkate alınarak sizin ortaokuldan sonra en uygun, en iyi istediğiniz liseye gitmenizin hazırlığını yapıyor, TEOG bu." dedi.

Zaman içerisinde TEOG´un bir yarışa döndüğünü, üniversite imtihanı gibi olduğunu ve öğrencilerin stresini artırdığını anlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Acaba girebilecek miyiz, giremeyecek miyiz? Orta okuldan sonra ne yapacağız´ diye uykularınızı kaçırdı değil mi? Biz sizin uykularınızın kaçmasına razı olur muyuz? Onun için sizi stresten kurtaracak, rahat rahat istediğiniz okula gidecek şekilde gereken çalışmaları, düzenlemeleri yapacağız. 8´inci sınıfı bitirdiğinizde hangi tarafa ilginiz varsa, ´Ben spor okuluna gitmek istiyorum´, buyur git. ´Ben ilim adamı olacağım, daha çok matematik, fizik, fen okuyacağım´, sen de oraya git. ´Ben edebiyatçı olacağım, şiir yazacağım, masal yazacağım´, sen de sosyal bilimlere git. ´Ben din alimi olacağım, fıkıh öğreneceğim, siyer öğreneceğim´, sen de imam hatip lisesine git.

Herkes istediği yere gidecek. Bunun için ortaokulda yönlendirileceksiniz. Kim yönlendirecek? Okul, öğretmenleriniz, velileriniz yönlendirecek. Mesele bu, sistem değişikliği diye bir şey yok. Bu tamamen tezvirattır, bunlara itibar etmeyin. Amacımız, yavrularımızın ortaokuldan sonra gönül rızasıyla, gönül rahatlığıyla istedikleri, kabiliyetlerinin en uygun olduğu lise kısmına devam etmeleridir. ´İstenmeyen aş, ya karın ağrıtır ya baş´ onun için istediğiniz yere gideceksiniz."

Başbakan Yıldırım, eğitimde birçok reform yaptıklarını belirterek, özellikle meslek liselilerin üniversiteye girişlerindeki sınırlamaları kaldırdıklarını, şimdi çalışıp gayret eden tüm öğrencilerin imtihanı kazanarak istedikleri üniversitelere girebildiklerini bildirdi.

Başbakan Yıldırım, her öğrencinin istediği yerde okuma hakkı olduğunu belirten belirterek çalışıp, gayret ederek sınavı kazanan herkesin istediği üniversiteye girebildiğini ifade etti.

Yıldırım, düz lise ve anadolu liselerinin yanı sıra sosyal bilimler, güzel sanatlar ve spor liselerinin de bulunduğunu dile getirerek, "Şimdi sadece matematik, fizik, sosyal bilgiler, tarih okumuyoruz. İstersek Kur´an-ı Kerim´i, mukaddes kitabımızı da okuyoruz, siyer derslerini de Peygamberimizin hayatını da okullarda ders olarak koyduk. Farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünü açtık, engelleri kaldırdık. Bölücü örgütlerin istismarı olan, oyuncağı olan bu silahlarını da ellerinden aldık." diye konuştu.

Maarif Vakfının çalışmalarına da değinen Yıldırım, "İnsanlığın ortak değeri, birikimi olarak gördüğümüz örgün ve yaygın eğitim hizmetlerini vermek için ve FETÖ ile 15 Temmuz alçak darbesinin arkasındaki örgütün elindeki okulları almak için Maarif Vakfını kurduk ve yurt dışında şimdi bu vakıf o okulları alıyor. Orada ülkemizin değerlerine uygun eğitimi devam ettiriyor." ifadelerini kulandı.

Öğrencilere seslenen Yıldırım, "Sevgili gençler, gelecek sizin. Gençlerimiz, yavrularımız geleceğimizdir. Bugün, ülkemizin nüfusunun yüzde yüzünü siz oluşturmuyorsunuz ama gelecekte yüzde yüzü sizden olacak ve bu ülkeyi sizlere teslim edeceğiz." diye konuştu.

Yıldırım, "Sizlerden aldığımız bayrağı daha da yücelere çıkartmaya söz veriyor musunuz? Ay yıldızlı bayrağımızı başımızın üzerinde tutmaya söz veriyor musunuz? Bölücülere, ayrımcılara fırsat vermemeye söz veriyor musunuz? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ülküsüyle muasır medeniyetler seviyesine kararlı bir şekilde yürümeye var mısınız sevgili yavrularım?" sorularını yönelttiği öğrencilerden "evet" cevabı alması üzerine "Allah sizden razı olsun." dedi. (meb.gov.tr)
MEB Sınav Görevlerinden Haberdar Olmak
İçin Sen de KATIL
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MEB, TEOG Yerine Gelecek Yeni Sistemi Açıklayacak
MEB, TEOG Yerine Gelecek Yeni Sistemi Açıklayacak

Haberi Oku