31 NUMARALI REKLAM ALANI
Yeni sınav siteminin provası 81 ilde yapıldı
Ankara’da Beypazarı ilçesindeki Gazi Gündüzalp Ortaokulu´nda yapılan deneme sınavı provasında konuşan Milli Eğitim Bakan Müşaviri Ercan Demirci, pilot çalışma yapıldığını belirterek şunları dile getirdi:
“Bizim bugün özellikle yapmış olduğumuz şey şu: Yeni sistem uzun bir süreçten sonra, uzun toplantılardan, büyük çalışmalardan sonra şekillendi ve bu şekillenme aşamasından sonra uygulanabilir bir hale geldi. Türkiye genelinde gerçekleştirmiş olduğumuz sınavı öngöremediğimiz bir takım sıkıntılar, sorunlar varsa bunların sağlamasını yapabilmek adına aslında prova çalışması yapıyoruz. Bir pilot sınav yapıyoruz.”

Sınav provası için seçtikleri 81 okulu mümkün olduğunca biraz daha dezavantajlı bölgelerde bulunan okullar arasından seçtiklerine anlatan eden Demirci şöyle devam etti:
“Sınavların imkanlarımızın biraz daha kısıtlı olduğu, coğrafi şartların biraz daha zor olduğu yerlerde gerçekleştiriyoruz ki, sınavda öngöremediğimiz sıkıntıları, gelebilecek sıkıntıları görebilelim, tedbir alabilelim.”

81 okulda yapıldı

81 ildeki 81 okulda sabah 09.00’dan itibaren 6 bin 317 öğrenci prova sınavına girdi. Demirci, prova sınavda mümkün olduğunca uygulamayı sınadıkları için sorularda 7’nci sınıf müfredatını baz aldıklarını belirtti. Demirci, şunları söyledi:
“Öğrencinin bugün muhatap olduğu sorular 29-29 Kasım'da karşısına çıkacak sorulardan farklı sorular. 7’nci sınıf müfredatını içeren sorular, 28-29 Kasım’da yapacağımız sınavda özellikle Eylül-Ekim-Kasım aylarında muhatap olduğu müfredata göre soruları hazırladık ve bu soruları soracağız.”

Beypazarı Milli Eğitim Müdürü Ahmet Temur da Beypazarı ilçesindeki sınavın Gazi Gündüzalp Ortaokulu´nda yapıldığını belirterek, “Sınavımız gayet olumlu, başarılı, sıkıntısız şekilde bitmiş durumda. Öğrencilerimiz de mutlu. Sınıflarında sınavlarını oldular” dedi.

Öğrenciler yeni sınavı beğendi

Öğrenciler ise beğendikleri prova sınavı hakkında, şöyle konuştu:
"Böyle olması iyi oldu. Çünkü hepsi bir arada olunca kafamız karışıyordu. Yani seans seans olunca daha güzel. Yeni sınav sistemi eski sınav sisteminden daha iyi. Çünkü eski sınav sisteminde 150 soru olmakta, 2-3 saat içinde giriyorduk. Bunda ara ara girmemiz hem çok çalışmamızı sağlıyor hem de stres yapmamamızı sağlıyor."

Sınavın iyi geçtiğini anlatan öğrenciler, en çok matematik sorularında zorlandıklarını dile getirdi.


CHA
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MEB’den Flaş Açıklama! SBS İptal Edilecek...
2013 yılında yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları Ankara 18. İdare Mahkemesi’nce iptal edildi....

Haberi Oku