SINAVLAR:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Merkezi Ortak Sınavın İptali Gündemde
Elazığ’da bir okulda yapılan Merkezi Sistem Ortak Sınavı’nda öğrencilere dağıtılan soru kitapçıklarından biri eksik çıktı. Kitapçık poşetlerinden birinin de yırtık olduğu anlaşılınca soruşturma başlatıldı...
Elazığ’ın Baskil ilçesindeki Vakıfbank Ortaokulu’nda yapılan Merkezi Sistem Ortak Sınavı’nda öğrencilere dağıtılan Fen ve Teknoloji dersinin A grubu soru kitapçıklarından biri eksik çıktı. Öğretmenler öğrencilerin mağdur olmaması için yedek kitapçıklardan birini alarak öğrenciye verdi. Sınavın ardından yapılan incelemede kitapçıkların konulduğu poşette yaklaşık 15 santimetre kesik olduğu belirlendi.

Okul içi soruşturma
Soru kitapçıklarının topluca konduğu dış poşette herhangi bir kesik bulunamadı. Sadece salonlar için tek tek poşetlenen kitapçıklardan birinde yırtık tespit edildi. Bunun üzerine soruşturmanın dış poşetin açıldığı okul içinde devam edilmesine karar verildi. Savcının talimatıyla sınavda görevli polis, gözetmen ve öğretmenlerin ifadeleri de alındı.

‘Mühürler sağlam’
Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı ile Milli Eğitim Müdürlüğü kayıp kitapçıkla ilgili çift yönlü soruşturma başlattı. Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, şu bilgileri verdi: “Ankara’dan polis gözetiminde gelen kutu ve poşetteki mühürler sağlam. Kutuda tahribat yok, sadece kutunun içindeki poşette 15 santimlik kesik olması nedeniyle olayın Ankara’da gerçekleşmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyoruz. Olay yeri inceleme ekiplerinin elde ettiği örnekler kriminale gönderildi. Olayın Elazığ’da gerçekleşmiş olma ihtimali düşük. Ankara üzerinde yoğunlaşıyoruz ve soruşturmayı bu yönde ilerletiyoruz” dedi.

Sınavlar iptal olur mu?
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir yetkili soru kitapçığının çalınmış olması halinde sadece ilgili okuldaki sınavın iptal edileceğini, ‘lokal’ bir olay olduğu için merkezi bir iptalin söz konusu olmayacağını söyledi. Ancak 1999 yılında 1 milyon 477 bin 408 öğrencinin girdiği ÖSS, İstanbul Bağlarbaşı’ndaki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Sınav Merkezi’nden iki soru kitapçığının çalınması üzerine iptal edilmişti.

GÜVENLİK NASIL SAĞLANIYOR?
40 gün dışarıyla irtibat yasak

Vatan’ın haberine göre, tıpkı üniversite sınavları gibi bu sınav için de Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ankara Gölbaşı’ndaki tesislerinde soru kitapçıkları basılıyor. Bu süre zarfında da 40 günlük bir kapalı devre uygulaması yapılıyor. Çalışanların dışarıyla irtibatı kesiliyor. Yemekler bile güvenlik görevlileri eşliğinde getiriliyor. Ardından basılan soru kitapçıkları il ve ilçelere emniyet görevlileri eşliğinde belirlenen güvenlikli okula iletiliyor. Daha sonra ise yine emniyet görevlileri eşliğinde okullara iletiliyor. Okullarda ise sınav sorumlusu tutanakla kitapçıkları teslim alıyor. Kitapçıkların açılması esnasında da bir emniyet görevlisi eşlik ediyor.

Vatan
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
fatma @nursena 3 yıl önce

sınav iptal

Misafir Avatar
magdur ögrenci 3 yıl önce

sınavın iptal edilmesi için https://www.change.org/tr/kampanyalar/magdur-edilen-ogrenciler-kampanyamı-desteklemeleri yorumlarınızı yazınız

Misafir Avatar
nursena 3 yıl önce

ha birde elazıgdaki çocuklara 1 derstende olsa 2. sınav hakkı tanınıyor .. buda büyük bi haksızlık ... adaletli davranmaları gerekiyorsa heryeri iptal etsinler.. büyük bir haksızlık var işin ucunda..

Misafir Avatar
Eda 3 yıl önce

yazıklar olsun bu sisteme ve yapanlara.bir öğretmen olarak dershane öğretmeni olarak kınıyorum.

Misafir Avatar
veysel kalkan @fatma akkan 3 yıl önce

fatma hanım aynen katılıyorum bencede iptal edilmeli bu sınav nedemek sadece kitapcık calınan yerde sadece iptal edilmesi internet cagındayız sorular nasıl bir hızla yayılmıştır kimbilir.

Misafir Avatar
derya çallı 3 yıl önce

kesinlikle iptal edilmeli bu iş ankarada gerçekleşip kitapçıklar çoğaltılıp gerekli yerlere gönderimiştir ve olan bizim çocukların haklarına olur iptal edilmesi kaçınılmaz bence sayın savcı lütfen elini vicdanına koysun....

Misafir Avatar
sezen 3 yıl önce

bi işide düzgün yapsalar bunun böyle olacağı belliydi kesinlikle iptal edilmeli ne malum bu kitapçığın çoğaltılıp diğer bütün illere okullara kişilere gönderilmediği.......iptal olsun..

Misafir Avatar
fatma akkan 3 yıl önce

benim kızım 8.sınıf öğrencisi...bu sınav için gece gündüz çalıştı...1 tane bile kitapcık çalındıysa iptalini istiyorum...ha bir ha bin hiç farketmez...yüzlerce çocuğun hakkı yeniliyor bunların içinde benim kızım da var...

2016 DGS Nasıl Geçti?
2016 DGS soru cevap ve yorum ve görüşleriniz, 2016 DGS nasıl geçti, 2016 DGS nasıldı yorumlar, 2016 dgs...

Haberi Oku