SINAVLAR:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
2017 YGS ve LYS Sınavının Başvuru Tarihleri ile Başvuru Ücretleri Açıklandı
 Lise son sınıf ve mezun öğrencilerin hayallerinin önündeki en büyük aşamalardan birisi olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sınavlarının kılavuzu yayınlandı. Kılavuzda YGS ve LYS sınavları ilgili tarihler ve ücretler de yer aldı. Aynı zamanda sınavların süreleri ile ilgili bilgiler de bu kılavuzda yer alan diğer önemli bilgilerden birisi oldu.


Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuru tarihleri 4 Ocak Çarşamba başlayacak ve 18 Ocak Çarşamba günü sona erecek. Bu sınava başvuracak adayların ücretlerini yatırmak için son tarih de 19 Ocak 2017 Perşembe günüdür. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) 12 Mart 2017 Pazar günü saat 10.00 da başlayacak ve 160 dakika sürecek.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sınavına başvuru tarihleri de 4 Nisan Salı günü başlayacak ve 17 Nisan Pazartesi günü sona erecek. YGS'de olduğu gibi ücret yatırma süresi bir gün fazla olacak ve LYS ücretleri 18 Nisan Salı gününe kadar devam edecek.

LYS Sınavlarının gün ve saatleri;

LYS-4 Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (LYS) (Sosyal Bilimler) 10 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 10.00 da başlayacak ve 135 dakika süresi olacaktır.
LYS-1 Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (LYS) (Matematik) 11 Haziran 2017 Pazar günü saat 10.00 da başlayacak ve 135 dakika süresi olacaktır.
LYS-2 Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (LYS) (Fen Bilimleri) 17 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 10.00 da başlayacak ve 135 dakika süresi olacaktır.
LYS-5 Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (LYS) (Yabancı Dil) 17 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 10.00 da başlayacak ve 120 dakika süresi olacaktır.
LYS-3 Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (LYS) (Edebiyat-Coğrafya) 18 Haziran 2017 Pazar günü saat 10.00 da başlayacak ve 120 dakika süresi olacaktır.


YGS ve LYS Sınav Ücretleri;

YGS Sınav Ücreti: 60,00 TL

LYS Sınav Ücretleri (Girilecek Her Bir LYS İçin) : 40,00 TL

Ek Yerleştirme Ücreti : 15,00 TL

Başvuru Hizmet Ücreti : 5,00 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinin Yeniden Şifre Edinme Ücreti : 5,00 TL olarak belirlendi.


YGS ve LYS Sınav Ücretlerinin Yatırılabileceği Bankalar

Adayların sınav ücretini yatırırken banka görevlisine, ÖSYS’ye başvuru yaparken bildirdiği T.C. Kimlik Numarasını, adı, soyadını ve girecekleri sınavın adını vermeleri yeterlidir. Ücret, internet aracılığıyla da yatırılabilir.

*Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
*Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
*Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı
*Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
*Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile
de yatırılabilecektir


Kılavuzda yer alan ücretlerin dışında; yeniden şifre edinme, sonuçlara ve sorulara itiraz , belge çıkartma vb nedenlerle, alınacak diğer ücretler, ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve ÖSYM nin internet sitesinden kamuoyuna duyurulur. Adayların sınava girmeme, sınavının geçersiz sayılması, başarı sağlayamaması gibi durumlarda ödediği ücreti geri almaları mümkün değildir. Ücretlerin doğru yatırılıp yatırılımamasının sorumluluğu da adaylara aittir. Başvuru merkezlerine başvuru yapan adaylardan da sadece başvuru hizmet bedeli alınır. Fotoğraf ve şifre için ayrıca ücret alınmaz. Ücretlere KDV de dahildir. (kamuajans)ÖSYM,AÖF,ATA-ÜNİ Sınav Görevlerini
Kaçırmamak İçin Etkinliğe KATIL
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MEB, üniversiteye hazırlık için örnek sorular...
MEB, üniversiteye hazırlık için örnek sorular yayımladı

Haberi Oku