SENDİKA:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Türk Eğitim Sen'den Eylem Kararı
TÜRK-EĞİTİM-SEN: REHBER ÖĞRETMENLERİN TERCİH DANIŞMANLIĞI GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEME EYLEM KARARIMIZ


Bilindiği üzere, rehber öğretmenler, tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda, kanunen izinli oldukları izin ve tatil dönemlerinde isteklerine bakılmaksızın re’sen görevlendirilmektedirler. Ancak; rehber öğretmenlere izin ve tatil  dönemlerinde zorunlu olarak verilen bu tür görevler, başta angarya yasağı olmak üzere çalışan haklarına ilişkin yasal düzenlemelere ve yargı kararlarına aykırıdır. Bu tür görevlendirmelerde gönüllülük esasına göre hareket edilmesi, istekli olan rehber öğretmenlere tercih danışma komisyonlarında görev verilmesi daha uygun olacaktır.

Türk Eğitim Sen olarak, Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, rehber öğretmenlerin tercih danışma komisyonlarında resen görevlendirilmemesi, sadece istekli olanların komisyonlarda görevlendirilmesi, görev alan öğretmenlere yolluk verilmesi ve ek derslerin artırımlı ödenmesi hususunda talepte bulunmuştuk.

Türk Eğitim Sen Merkez Yönetim Kurulu tarafından alınan 26.06.2019 tarih ve 87 sayılı kararda ise, rehber öğretmenlerimizin angarya yasağına aykırı olarak re’sen verilen tercih danışmanlığı görevlerini 2018-2019 eğitim öğretim yılı yaz tatili sonuna kadar yerine getirmemelerine karar verilmiştir.

Tercih danışmanlığı eylemine katılacak üyelerimizin eylem öncesi okul müdürlüklerine dilekçe vermesi de önem arz etmektedir. Söz konusu dilekçe örneği tarafımızca hazırlanarak; ekte yayınlanmıştır.

 

İlgili Yönetim Kurulu Kararı İçin Tıklayınız

Eyleme katılan üyelerimizin okul idaresine vereceği dilekçe örneği için tıklayınız

REHBER ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRİLMELERİ İSTEĞE BAĞLI OLMALI
2019-2020 DYK Yıllık
Planlar İçinTIKLAYINIZ
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Reis 4 ay önce

Ayıptır ya hu. Rehber öğretmen normal öğretmen değildir. Onun ders anlatma zamanı yok ki tatilde diyebilesiniz. 9 da gelir 3 ye gider. Yıl boyu en önemli görevleri tercih danışmanlığıdır. Onu da yapmasın öylemi. Bu söylediğiniz eylemi bir veli olarak kınıyorum.

Misafir Avatar
Hiç mi işiniz yok 4 ay önce

Öğrencilerin menfaatine olan bir konu da bari bunu yapmayın. İşiniz gücünüz boş işler, eylem yapacak başka konumu kalmadı. Angaryaymış, herşeyi maddiyata döktünüz. Milletin gözünde öğretmenler paragöz oldu sayenizde.

MEB YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMEDE YANLIŞ YAPMAKTADIR
MEB YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMEDE YANLIŞ YAPMAKTADIR

Haberi Oku