SENDİKA:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
KONCUK'tan MEB Yönetici Atama Yönetmeliği Eleştiri ve Önerisi
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK'un twitterdan yaptığı açıklamalar. " MEB Yönetici atamaları ile ilgili taslak yönetmeliği yayınladı ve eğitimcilerin görüşlerini topluyor. Taslak yönetmeliğin, aslında şuan uygulanan yönetmelikten pek bir farkı yok.

Yönetmelikteki asıl problem MÜLAKATTI, bunu hepimiz biliyoruz, aynı anlayış taslakta da var. Lütfen tüm eğitimciler yönetmeliğin mülakat yönüne dikkat çeksinler.

Mülakat ve yazılı sınavın %50, % 50 uygulanması kabul edilemez. Diksiyon, kılık kıyafet ve temsil yönünden mülakat belki sadece %10-15 oranında kabul edilebilir ama yarı yarıya olması asla kabul edilemez.

O halde %85-90 yazılı, % 10-15 mülakat puanı esas alınarak yöneticilik görevlendirmesi yapılmalıdır. Ayrıca yöneticilik görev süresi aynı okulda en az 10-12 yıl olmalı, yer değiştirme bundan sonra gerekirse yapılmalıdır.Yoksa kurum kültürü oluşturmak mümkün olmayacaktır.

Mevcut yönetmelik revize edilmez ve her 4 yılda bir yöneticinin tepesine binmek anlamında uygulamalar ve mülakat aynen devam ettiği sürece, yakın zamanda istekli yönetici bulmak mümkün olmayacak ya da tek özelliği yandaş olmak olan, beceriksiz insanlara meydan terk edilecektir.

MEB ve Hükümet, artık, yönetici atamada sorumluluklarını, ülke geleceği adına, ortaya koymak ve adam gibi bir sistem uygulamak zorundadır.Aksi, liyakatsiz yöneticilere ve buna bağlı olarak, her alanda başarısızlığa mahkum olmak demektir."

kaynak: kamuajans.com 2019 Ocak Öğretmenlerin Net Maaşları (Kademe/
Derecelerine Göre Haberi İçinTIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
konya 1 yıl önce

Bakanlığımızın açmış olduğu https://veri.meb.gov.tr/FormaGit.aspx?983 modüle görüşlerimizi girelim.Yönetmelik taslağı son halini bu görüşlerden sonra alacaktır.Sınava girmeden atanan tüm idarecilerin okullarda eğitimin kalitesinin arttırılmasına yönelik faaliyetlere ve çalışma azminin işleyişine engel olmaktadırlar.Bu idarecilerin gerek bilgi gerekse liyakat yönünden bir çoğu yetersizdir.Sınavsız atananların sınava tabi tutulmalıdır.Mevcut idarecilerinde 4 veya 8 yılın sonunda göreve devam etmek isteyenler sınava girmelidir.

EĞİTİMBİRSEN Yeni Yönetimi Belli Odu
EĞİTİMBİRSEN Yeni Yönetimi Belli Odu

Haberi Oku