SENDİKA:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
AES: Öğretmenlerin Ek Dersleri Yanlış Hesaplanıyor
 ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRETMENLERİNİN EK DERSİ YANLIŞ HESAPLANMAKTADIR

Ortaöğretim kurumları öğretmenlerinin “Hazırlık ve Planlama” görevi olarak alınan ek derslerin ödenmesinde tereddüte düşülen hususlarla ilgili bakanlığa başvuru yaptık.

Bilindiği üzere Ek Ders Kararında; Hazırlık ve planlama görevi başlığında “MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.” Yazmaktadır. Bu kararın karşılığı olarak verilmeyen ve tanımı “Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri hariç olmak üzere” ibaresi 16 Eylül tarihli değişiklikle “Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri ile öğretim programlarında öngörülen teorik ve uygulamalı derslerin eğitiminin derslik, atölye, laboratuar, işletmelerin eğitim birimi gibi eğitim ortamlarında öğretmen gözetiminde yapılan eğitimi,” şeklinde olmuştur. Buna istinaden hazırlık ve planlama için verilecek her 10 saat ders için 1 saat hazırlık ve planlamaya işletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevlerinin eklenmesi talep ettik.

Anadolu Eğitim Sendikası

Sayı: 684-17/4723 Tarih:03/10/2017
Konu: Ortaöğretim Kurumları Öğretmenlerinin
Hazırlık ve Planlama Ek DersiMİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne


İlgi: a) 3 Temmuz 2017 Tarih ve 10010 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Millî Eğitim
Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar
b) 16/09/2017 Tarihinde 30182 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Millî Eğitim
Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair
Yönetmelik


Bilindiği üzere İlgi a) kararında Hazırlık ve planlama görevi başlığında “MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.” Yazmaktadır.

İlgi b) yönetmeliği değişmeden önce, ortaöğretim kurumlarında ek ders ödenirken hazırlık ve planlama görevine işletmelerde meslek eğitim ile staj uygulamaları “Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri hariç olmak üzere” ibaresinden dolayı katılmıyordu. İlgi b) yönetmeliğinde yapılan değişiklikle; Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri ile öğretim programlarında öngörülen teorik ve uygulamalı derslerin eğitiminin derslik, atölye, laboratuar, işletmelerin eğitim birimi gibi eğitim ortamlarında öğretmen gözetiminde yapılan eğitimi,” şeklinde olmuştur.

Bu değişiklikle işletmelerde meslek eğitimi ve staj uygulamaları hazırlık ve planlama görevine eklenmiştir. Ancak bu değişikliğe rağmen okullar arasında birlik sağlanamamış, bazı okullar hazırlık ve planlamaya bunu eklerken, bazı okullar eklememiştir. Birlik sağlanması ve öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesi açısından değişiklikle ilgili okullara duyuru yapılması gerekmektedir.

Gereğini arz ederiz.
2018 Kasım Enflasyonuna Göre Memur Zammı
Ne Kadar Olacak? Haberi İçinTIKLAYINIZ
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"3600 ek gösterge düzenlemesi ivedilikle hayata...
"3600 ek gösterge düzenlemesi ivedilikle hayata geçirilmelidir"

Haberi Oku