SAĞLIK - YAŞAM:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Buzdolabına Kesinlikle Konmaması Gereken Yiyecekler
 Sıcak ülkede yaşamanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Aldığımız her şeyi marketten gelir gelmez buzdolabına koyma gereği duyuyoruz. Ancak söz konusu aşağıdaki yiyecekler olduğunda büyük bir hata yapıyor olabiliriz.

  • Çok soğuk bir ortamda bulunduğunda patatesin içindeki nişasta, şekere dönüşüyor; bu da patatesin 'unlu' olarak tabir ettiğimiz şekilde dokusunu bozuyor. En iyisi patatesleri kuru ve karanlık bir yerde saklamak.


  • Eğer buzdolabına koyarsanız lezzetli balınız kristalize olur ve şekerlenir. Balı saklamanın en iyi yolu, güneş ışığının direkt olarak gelmediği oda sıcaklığında bir yer.

  • Elma, soğuğa maruz kalınca sert dokusunu kaybeder. Eğer mutlaka soğuk olarak yemek istiyorsanız yemeden yarım saat önce buzdolabına koymanız yeterli olacaktır.


  • Eğer soğanları buzdolabına koyarsanız, içindeki suyu salıp tüm buzdolabını soğan kokutacaktır. Bu nedenle tıpkı patatesler gibi soğanların da kuru ve karanlık bir yerde saklanması gerekir.


  • Turşuyu genellikle dolaba koyarız, fakat bu yanlış. İçindeki sirkeden dolayı turşuyu mutlaka dışarıda serin bir yerde saklamak gerek. Fakat illa soğuk yiyeceğiz diyorsanız buzdolabının en az soğuk yeri olan kapakta saklamak en iyisi.


  • Sarımsak da tıpkı soğan gibi kuru ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Ancak plastik torbada değil, kağıt bir kesede saklanması en ideali.


  • Eğer yeşilliklerinizi dolaba koyarsanız diriliklerini kaybedeceklerdir. En iyisi bir bardak içme suyunun içine yeşillikleri yerleştirmek ve direkt olarak güneş görmeyen bir yere koymak.


  • Sadece limon değil, portakal, lime ve mandalinalarınızı da buzdolabına koymamalısınız. Ancak sakladığınız yerde birbirlerine çok fazla değmediklerinden de emin olun, yoksa kısa sürede çürümeye başladıklarını göreceksiniz.


  • Açıldıktan sonra bile ketçabınızı buzdolabına koymanıza gerek yok. İçindeki sirke ve diğer koruyucu maddelerden dolayı dışarıda da tazeliğini koruyacaktır.

Kaynak: haber72019-2020 DYK Yıllık
Planlar İçinTIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Güvenli Bisiklet Yolculukları için Olmazsa...
Güvenli Bisiklet Yolculukları için Olmazsa Olmaz 4 Aksesuar

Haberi Oku