ÖĞRETMEN:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda neler olacak?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Anadolu Ajansı editör masasına konuk olup açıklamalarda bulundu.

"Çok önemli bulduğumuz öğretmenliğin niye kendine ait kanunu yok?"

Millî Eğitim Bakanı Selçuk, Eğitim 2023 Vizyonu´nun tanıtım toplantısında çıkarılacağı belirtilen Öğretmenlik Meslek Kanunu´nun neler getireceğine ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Asker, polis ya da hekimlerle ilgili o mesleğe ait kanunların bulunduğu ifade eden Selçuk, "Fakat öğretmen 657´nin içerisinde sıkışmış vaziyette. Kendisine özel kanunu yok.

Halbuki bunların ataması, yükselmesi, disiplin meselesi, kariyer meselesi, ek gösterge, tazminatları vs... Bunların hepsi aslında özelleşmeli." dedi.

Selçuk, Öğretmenlik Meslek Kanunu´nun 1970´lerden beri temenni edilen, arzulanan bir kanun olduğunu fakat çeşitli nedenlerle bir türlü çıkmadığını ifade etti. Şimdi bu kanunun çıkmasıyla ilgili ortamın bulunduğunu dile getiren Selçuk, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın da onayı olduğunu söyledi. Selçuk, bunun için girişimde bulunacaklarını ancak kararın Meclis´e ait olduğunu bildirdi. Meslek kanununun öğretmenler açısından bir kimlik ve aidiyetlik meselesi olduğunu belirten Selçuk, "Sadece somut özlük meselesi değil, para meselesi değil. Bu bir aidiyet meselesi. ´Bize ait bir kanunumuz var, bize özel bir kanunumuz var.´... Bütün mesleklerin, ana mesleklerin kanunu var da çok çok değerli gördüğümüz, çok önemli bulduğumuz öğretmenliğin niye kendine ait kanunu yok? Mesele bu aidiyeti beslemek. Arkasından da somut, her öğretmen hangi sene, nerede, ne kadar çalışır, herkes önceden bilsin. Aylık, haftalık, yıllık yönetmelikler değişerek bir belirsizlik ortamı olmasın. Mesele, bundan ibaret." diye konuştu.
2019 DYK Yıllık Planları
İndirmek İçinTIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Öğretmenlerin Ek Ders Saatlerine İlişkin...
Öğretmenlerin Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Önemli Değişiklik

Haberi Oku