ÖĞRETMEN:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Öğretmenler için yeni müjdeler geliyor
 Ülkemizde görev yapan 1 milyondan fazla öğretmenin maaşından özlük haklarına, zorunlu hizmetten tayine kadar birçok sorunla ilgili müjdeler geliyor.

Sabah Gazetesi Yazarı Faruk Erdem, Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmenlerin sorunlarını giderecek olan yeni düzenlemeleri değerlendirdi.

Türkiye'de 17 milyondan fazla öğrenci ilk ve ortaöğretimde yer alıyor. 100'den fazla ülkenin nüfusundan daha çok olan öğrencilerimize 1 milyon 30 bin öğretmenimiz eğitim veriyor. Ancak buna rağmen öğretmen açığımız da bulunuyor. Milli Eğitim bakanlığı verilerine göre Ekim 2018 sonu itibariyle öğretmen ihtiyacı 97 bin 31. Önümüzdeki şubatta yeni atamalarla bunun bir kısmı kapatılacak. 2018 yılı içinde ise 25 bin 545 öğretmen ataması gerçekleştirildi.

ÖNCE MAAŞLAR ARTACAK

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Bu vesileler çok önemli yeniliklerin bugün duyurulmasını bekliyoruz. Öncelikle öğretmenlere ve daha önce emekli olmuş olanlara zam getirecek 3600 ek gösterge müjdesinin detayları bu gün açıklanacak. Ek göstergenin 3.600'e çıkartılması ile emeklilik ikramiyelerinde 20 bin lirayı bulan artışlar yaşanacak. Yine emekli maaşları da 500 lira civarında artacak. Bu gösterge artışı öğretmenlerle birlikti polis, hemşire, din görevlileri ve yöneticileri de kapsıyor.

ÜCRETLİYE İYİLEŞTİRME

Bilindiği gibi öğretmen mesleğini yapan 4A'lı memurlar olduğu gibi sözleşmeliler ve ücretli öğretmenler de bulunuyor. Ücretli öğretmenlerin maaşları 1.600'lirayı ancak buluyor. Saat ücreti alan bu öğretmenlerimizin maaşlarında da yeni yılla birlikte artış olacak. Tabi bu öğretmenlerimizin sadece maaş değil statülerinin de düzenlenmesi bekleniyor. Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli yapılması yönünde talepler sanırız dikkate alınacaktır.

SÖZLEŞMELİYE 2 YIL ERKEN TAYİN

Sözleşmeli öğretmenlerin zorunlu görev süresi şimdiye kadar 6 yıl olarak uygulanıyordu. Çakılı kadro yüzünden tayine olamıyorlar, hatta eşlerin ayrı şehirlerde yaşaması gibi durumlarda meydana geliyordu. Bu süre 4 yıla indiriliyor. Böylece öğretmenlerimiz daha kısa sürede tayin olabilecek.

ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİNE TABAN MAAŞ

Özel okullarda görev yapan birçok öğretmenin maaşlarıyla ilgili de düzenleme geliyor. Öğretmenlerin asgari ücretle çalıştırılması ve öğretmenlik dışında da işlerde görevlendirilmeleri ile ilgili tedbirler alınacak. Bu öğretmenler için asgari ücret değil belirli bir taban maaş olacak ve bunun altında ücret ödenmeyecek.

DOĞU BÖLGESİNE TEŞVİK VE ÖZEL YASA

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde çalışan öğretmenler için de teşvik sistemi getirilecek. Böylece bu öğretmenlerimize ayrıca ödemeler yapılmış olacak. Bütün bunların dışında öğretmenlik mesleğinin tüm yönlerini ele alacak bir meslek yasasının çalışmaları da başlatılacak.

ATAMA BEKLEYENLER DİKKAT

20 bin yeni öğretmen alımı için de süreç işliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan takvime göre; 19 Kasım'da başlayan ön başvuru süresi, yarın sona erecek. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 3 Aralık'ta ilan edilecek, sözlü sınavlar ise 10-31 Aralık'ta yapılacak. Sonuçların ilanı 15 Ocak'ta, tercihlerin alınması 28 Ocak-1 Şubat'ta, atamalar ise 7 Şubat'ta gerçekleşecek.
2019 DYK Yıllık Planları
İndirmek İçinTIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan Önemli...
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan Önemli Açıklamalar

Haberi Oku