ÖĞRETMEN:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
O ÖĞRETMENLERİN HİZMET PUANLARI SİLİNDİ
O ÖĞRETMENLERİN HİZMET PUANLARI SİLİNDİ

Bilindiği üzere, Millî Eğitim Bakanlığı bugün itibariyle tüm öğretmenlerin MEBBİS sistemindeki hizmet puanlarını güncelledi. 2020 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu 17.07.2020 tarihinde yayınlandı. Başvurular 20-27 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacak. Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme takviminin başladığı bugün, MEBBİS puanlarına bakan bazı öğretmenler şaşkınlık yaşadılar. Zira hizmet puanları eksilmişti.

04.03.2006 tarih ve 26098 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”nin, “Hizmet puanının hesabında dikkate alınacak hususlar” başlıklı 49. Maddesi 1. fıkrası: “(1) Hizmet puanının hesabında değerlendirilecek süreler şunlardır:” der ve C bendinde: “c) Özel öğretim kurumlarında öğretmen/yönetici olarak geçen süreler,’’ ifadesiyle de özel öğretim kurumlarında geçen sürelerin öğretmenlerin hizmet puanlarına ekleneceği belirtir.  Yönetmeliğin bu maddesi uyarınca özel öğretim kurumlarında öğretmen/yönetici olarak geçirilen süreler için hizmet puanı verildi.

6 Mayıs 2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”nin, “Hizmet puanının hesabında dikkate alınacak hususlar” başlıklı 48. Maddesinin  2. Fıkrasında da “…. özel öğretim kurumlarında öğretmen veya yönetici olarak geçen sürelerin ödenen sigorta prim ödeme gün sayısı kadarı, görevin yapıldığı hizmet bölgesinin birinci hizmet alanı için öngörülen hizmet puanından değerlendirilir.’’ hükmü yer aldı.Halen yürürlükte olan 17.04.2015 ve 29329 sayılı “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”nde de; ‘’Hizmet puanının hesabında dikkate alınacak süreler’’ başlıklı 41. Maddenin 1. Fıkrası B bendinde: “…ödenen sigorta primi gün sayısı kadar olmak üzere özel öğretim kurumlarında yönetici ve öğretmen olarak geçirilen süreler görevin yapıldığı hizmet bölgesinin birinci hizmet alanı için öngörülen hizmet puanı üzerinden, değerlendirilir.” hükmü yer almaktadır.

Ancak; 19.06.2020 tarih ve 31160 sayılı ‘’Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” uyarınca hizmet puanı güncellemeleri yapılırken; geçmiş yıllarda özel öğretim kurumlarında öğretmen/yönetici olarak çalışmış ve hizmet birleştirmesi yapmış kimi öğretmenlerin çalıştığı sürelere ait puanların silindiği görüldü.

Hizmet puanı silinen öğretmenlerimiz, Millî Eğitim Bakanlığımızın sehven olduğu düşünülen bu durumu düzelterek; il içi yer değişikliği takviminin başladığı bu günlerde bir mağduriyet oluşmaması adına kazanılmış hakları olan hizmet puanlarının iade edilmesini bekliyorlar.
 

Celal Demirci

----------------------------------------------------------------------


2020 İL İÇİ YER DEĞİŞTİRME HABERLERİ:


2020 İl İçi Atama Kontenjanı Açıklayan İller - GÜNCEL LİSTE


2020 İl içi Tercih ve Sıralama Robotu İçin TIKLAYINIZ

2020 İl Dışı Tercih ve Sıralama Robotu İçin TIKLAYINIZ

Sorularla ve Cevaplarla 2020 il içi Öğretmen Atamaları Haberi için TIKLAYINIZ

İL İÇİ ve İL DIŞI YERDEĞİŞTİRME sürecini Telegram grubunda birlikte değerlendirelim

Telegram Branş Öğretmen Grupları için tıklayınız.

ÖĞRETMENDEN SATILIK (Araba, Ev, İkinciel...)Telegram Grubu İçin TIKLAYINIZ
Telegram Branş
Öğretmen Gruplarıİçin TIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MEB'den Seminer Çalışmaları Açıklaması
MEB'den Seminer Çalışmaları Açıklaması

Haberi Oku