ÖĞRETMEN:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
MEB, O Öğretmenlerin Hizmet Puanı Mağduriyetini Çözdü
MEB’İN DEĞİŞEN DİLİ VE BİR TEŞEKKÜR…

Dün bu web sitesinde, ‘’O Öğretmenlerin Hizmet Puanları Silindi. MEB’in Hizmet Puanı Güncellemesi Mağduriyet Yarattı.’’ başlıklı bir yazı kaleme aldık. Daha önceki tecrübelerimize dayanarak; öğretmenlerin il içi isteğe bağlı yer değiştirme başvurularının ilk günü ortaya çıkan bu durumun birkaç gün içerisinde düzeltilmezse ciddi bir mağduriyet yaratacağını öngörmüştük. Geçmiş yıllarda, öğretmenler benzeri durumlarda sahibini bulamayan dilekçelerle birçok mağduriyet yaşadı. Bu defa, öyle dilekçelere başvurulara, yazışmalara filan gerek kalmadı. Gerek yazımızın sitemizde yayınlanması gerek ilçe, il millî eğitim müdürlüklerinin sorunu Bakanlığa iletmesinin üzerinden henüz birkaç saat geçmeden sorun çözüme kavuşturuldu.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, her ortamda öğretmenlerle bir araya gelerek iktidar seçkinlerinin elitist dilini değil; öğretmenlerin kalbine dokunan dili konuşuyor. Neşet Baba’nın dediği gibi; “Kalpten kalbe bir yol döşüyor…” Bu dilin öğretmenler üzerinde oluşturduğu etkiyi ve Bakanlıktaki dönüştürücü vizyonu görmezden gelmek için ya kronik vicdan yetmezliği yaşamak lazım ya da nefret vaizi olmak... Önceki dönemin, "Vatandaşı üzerseniz ben de sizi üzerim." diyerek işaret parmağını eğitimcilere gösteren Bakanının sesinin yankısı hâlâ kulaklarımızda… Bir öğrenciye yönelik olarak söylenen: ‘’Öğrencinin saçını kesen okul müdürünün saçını da Bakanınız kesecek.’’ ifadesini merak edenler, google’dan aratıp videosunu izleyebilirler. Burada asıl vurgulamak istediğimiz mesele, sorunların çözümünde ortaya konulan yaklaşımdır. Çünkü; usûlün esasa mukaddem olduğunu önceki dönemlerde yaşayarak öğrendik.

Yıllarca hep dile getirilen; ‘’Millî Eğitime, eğitimci bir Bakan gelmeli.’’ beklentisinin ne kadar yerinde bir beklenti olduğu, konulara hâkimiyetten Bakanlığın değişen diline kadar her alanda net bir şekilde kendini gösteriyor.

Dün yaşanan örnekte de gördük ki; Millî Eğitim Bakanlığı yeni dönemde, sistemin zaman aşımına uğramış hatalarını savunarak zaman kaybetmek yerine sorunun merkezine doğrudan müdahale etmeyi tercih ediyor. Bu yöntem, hem sorunların seri bir şekilde hızlıca çözümünü sağlıyor hem de araçları amaç gibi gösterip ana fikirlere demokratik maskeler takılarak yapılan semiyotik saldırılarda ehliyet, liyakat söylemlerinin ardına sığınanları; çıkarılan yönetmeliklerle birer birer açığa düşürüyor.

Sorunu birkaç saat içinde çözülen arkadaşlarımızın, “Silinen hizmet puanım tekrar yüklendi.” ifadesindeki memnuniyetinin bir gereği olarak; öğretmen arkadaşlarımız adına Personel Genel Müdürümüz Sayın Ömer İnan’ın şahsında tüm Bakanlık personelimize ayrıca teşekkürlerimizi iletiyoruz. Sorunların çözümü noktasında gösterilen hassasiyet ve hızı, Millî Eğitim Bakanlığında yeni bir dönemin başlangıcının da müjdesi olarak algılıyoruz.

Bir sonraki yazımızda; Millî Eğitim Bakanlığının salgın sürecinde ortaya koyduğu performans ve eğitimde dijital dönüşümün öğretmenlik mesleğine olan etkisini yazacağız inşallah…

Celal DEMİRCİTelegram Branş
Öğretmen Gruplarıİçin TIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
dogan-c 3 hafta önce

benim şuan itibari ile hala 0 görünüyor. benzer durumda olan var mı acaba?

Bakan SELÇUK'tan Okulların Açılması İle...
Bakan SELÇUK'tan Okulların Açılması İle İlgili Açıklama

Haberi Oku