ÖĞRETMEN:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Hangi Öğretmenler Artırımlı Hizmet Puanı Alacak ve Geçmişe Dönük Uygulanacak mı?
19 Haziran 2020 tarihli değişiklik sonrası artırımlı hizmet puanı uygulamasında yeni düzenlemeler olup kapsamı değiştirilmiş oldu. Bu değişiklikler sonrasında özellikle artırımlı hizmet puanı uygulamasından kimlerin faydalanacağı konusunda ve geçmişe dönük olarak uygulanıp uygulanmayacağı hususunda sorular geldiği için bu soruları mevzuat açıklaması ile dile getireceğim. Sedat DEGER/ Mevzuat Uzmanı

 

Soru: Hangi Öğretmenler Artırımlı Hizmet Puanı Alacak ve Geçmişe Dönük Uygulanacak mı ?

 

Cevap: Aşağıda, bir önceki hali ile 19 Haziran tarihli değişiklik sonrası yeni halini gösterdiğim üzere artırımlı hizmet puanı uygulamasında düzenlemeler olup kapsamı değiştirilmiş oldu. Bu durumda hangi öğretmenler ne kadar artırımlı hizmet puanı alacak ve geçmişe dönük uygulanacak mı göstermeye çalışacağım.

 

Önceki Hali : (6) Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir

 

Yeni Hali : (6) Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan öğretmenlerden zorunlu çalışma öngörülen eğitim kurumlarında görev yapmaya devam edenler ve zorunlu çalışma öngörülmeyen eğitim kurumlarında görev yaptıktan sonra çeşitli nedenlerle zorunlu çalışma öngörülen eğitim kurumlarına atananların hizmet puanları, zorunlu çalışma öngörülen eğitim kurumlarında görev yaptıkları süreyle sınırlı olmak ve görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınmak suretiyle her yıl için %50 artırılarak belirlenir."

Mevzuata eklenen yeni hükme göre;

1) Hükümde yazılı bulunan “Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan öğretmenlerden” ifadesinden dolayı, artırımlı hizmet puanı uygulamasından

*Zorunlu hizmet yükümlülüğünü tamamlayanlar bu haktan yararlanacak olup,

*Zorunlu hizmet yükümlüsü olmayanlar ( muaf olanlar ) ile şu an zorunlu hizmet yükümlüğünü yerine getirmeye devam edenler artırımlı hizmet puanı uygulamasından faydalanamaz.

2) Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan öğretmenlerden,

  * Zorunlu hizmet yükümlülüklerini tamamladıktan sonra herhangi bir zorunlu hizmet sayılan okulda görev yapmaya devam edenlerin,

*Zorunlu hizmet yükümlülüklerini bitirdikten sonra, zorunlu hizmet sayılmayan(1.-2.-3. Hizmet alanı) bir okula atanıp çalışırken, daha sonrasında yine zorunlu hizmet sayılan (4.-5.-6.hizmet alanı) herhangi bir okula atanıp görev yapan öğretmenlerin,

  Hizmet puanları, her o anda görev yaptıkları zorunlu hizmet sayılan okulun hizmet puanının %50’si kadar artırımlı olarak hesaplanır.

Örnek 1: * 2. Hizmet bölgesi 6.hizmet alanı olan Şanlıurfa Ceylanpınar’daki Ceylanköyü İmam Hatip Ortaokulunda zorunlu hizmet yükümlülüğünü tamamlayan Ayşe öğretmen, İl dışı atamayla geldiği, 1. Hizmet bölgesi 6. Hizmet alanı olup yıllık olarak 18 Hizmet puanı sayılan Muğla’nın Milas ilçesindeki Ortaköy Ortaokulunda görev yaptığı her yıl 18 puanın üzerine 9 hizmet puanını da artırımlı olmak üzere 27 hizmet puanı alır.

* Ayşe öğretmen Ortaköy ortaokulunda 3 sene görev yaptıktan sonra, yine aynı ilçede olan ve 1. Hizmet bölgesi 4. Hizmet alanı olup hizmet puanı 14 puan olan Kıyıkışlacık ortaokuluna atandığında görev yaptığı her yıl 14 Puan yerine %50 artırımlı olarak 21 puan alır.

 

 Örnek 2: 3. Hizmet bölgesi 6.hizmet alanı olan ŞEHİT YARBAY MESUT KURU ORTAOKULU’nda zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra il dışı atama ile Muğla’nın Milas İlçesindeki Merkez ortaokuluna atanan Ahmet öğretmen görev yaparken norm fazlası olduğu için aynı ilçedeki 1. Hizmet bölgesi 6. Hizmet alanı olup 18 Hizmet puanı sayılan Ortaköy Ortaokulunda görev yapmaya başladığında, arada zorunlu hizmet sayılmayan okulda çalışmış olsa da, zorunlu hizmetini tamamladığı için ve tekrar zorunlu hizmet sayılan okulda çalışmaya başladığı için artırımlı hizmet puanı alır. Bu durumda ortaoköy ortaokulunda görev yaptığı her yıl için 18 puan yerine %50 artırımlı 27 hizmet puanı alır.

 

NOT: İdari hukuk esası gereği mevzuat değişiklikleri yayımlandıkları günden itibaren uygulanmaya başlayacağı için artırımlı hizmet puanı uygulamasının yeni halinden geçmişe dönük olarak faydalanamayacaktır. Fakat aksi durumu geçici madde de dile getirildiği için sadece şu an %100 artırımlı hizmet puanı alanlar yönetmelik değişikliği öncesi aldıkları %100 artırımlı hizmet puanını o okulda kaldıkları sürece almaya devam edecekler.

Dipnot : Yönetmeliğin aşağıda belirtmiş olduğum Geçici Madde 8’deki hükmünden dolayı artırımlı hizmet puanını  %100 artırımlı olarak alan öğretmenler aynı okulunda görev yaptığı sürece %100 artırımlı olarak hizmet puanı almaya devam edecek. Ama ne zaman ki başka bir okula geçerse bir daha %100 artırımlı hizmet puanı uygulamasından yararlanamaz.Eğer yine başka bir zorunlu hizmet sayılan bir okula geçerse %50 artırımlı hizmet puanı alırlar.

Artırımlı olarak belirlenen hizmet puanları

GEÇİCİ MADDE 8 – (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce hizmet puanları Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin altıncı fıkrası kapsamında görev yapılan hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak %100 artırılarak belirlenen öğretmenlerin hizmet puanlarının, aynı eğitim kurumunda göreve devam edildiği sürece %100 artırımlı olarak belirlenmesine devam edilir. Bunlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ve sonraki bir tarihte yer değiştirme suretiyle zorunlu hizmet alanlarındaki farklı eğitim kurumlarına atananların hizmet puanları, Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin altıncı fıkrası kapsamında görev yapılan hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınmak suretiyle her yıl için %50 artırılarak belirlenir.”

Sedat DEĞER
Eğitimci/Yazar

 ----------------------------------------
2020 İl içi yer değiştirme sıralama robotu için TIKLAYINIZ

2020 İl dışı yer değiştirme sıralama robotu için TIKLAYINIZ


YERDEĞİŞTİRME sürecini Telegram grubunda 
birlikte değerlendirelim

Telegram Branş Öğretmen Grupları için tıklayınız.

ÖĞRETMENDEN SATILIK (Araba, Ev, İkinciel...)Telegram Grubu İçin TIKLAYINIZ
Telegram Branş
Öğretmen Gruplarıİçin TIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Cemil yağız 1 ay önce

Saçma olmuş. Beni muaf ettiler. Ama 10 yıl zorunlu hizmet okullarında çalıştım. Muaf olmasaydım artırımlı puan alabilecektim. Benim gibileri madur ettiler.

İSTANBUL Güncel Yöneticiliği Boş Bulunan...
İSTANBUL Güncel Yöneticiliği Boş Bulunan Eğitim Kurumları Listesi TIKLA-İNDİR

Haberi Oku